O místa 675 krajských zastupitelů aktuálně usiluje podle volebního webu 9711 kandidátů. Na jedno místo v každém z regionálních parlamentů tak připadá zhruba 14 uchazečů. V souboji o 27 senátorských křesel zůstalo všech 235 registrovaných adeptů, tedy zhruba devět kandidátů na jedno místo v horní komoře.

Mimopražští voliči, jichž je zhruba 7,5 milionu, si budou moci krajské zastupitele vybírat do dnešních 22:00. Po noční přestávce budou volební místnosti otevřeny v sobotu od 08:00 do 14:00. Pak začnou výsledky hlasování počítat volební komisaři, kteří je poté předají Českému statistickému úřadu ke zveřejnění na volebním serveru. Hlavní výsledky by podle zkušeností z předchozích voleb měly být známy do sobotního večera.

Odvoleno už má 3672 voličů v karanténě kvůli nemoci covid-19, kteří ve středu využili možnosti hlasovat z auta na drive-in stanovištích. Ve čtvrtek se k nimi připojili klienti domovů důchodců, které byly uzavřeny kvůli koronaviru.

Každé volby jsou důležité, pokud jsou demokratické, řekl dnes novinářům prezident Miloš Zeman poté, co odevzdal svůj hlas v senátních volbách. Prezident dorazil do volební místnosti v základní škole v pražské Brdičkově ulici s manželkou Ivanou, pravou ruku měl fixovanou po srpnové operaci, při které mu do zlomené paže lékaři implantovali titanový šroub.

Zemana dovezla kolona vozů přímo před vstup do základní školy, prezident pak zraněnou rukou předal květinu její ředitelce. Následně za doprovodu ochranky zamířil do volební místnosti. Po dezinfekci rukou nutné kvůli prevenci šíření koronaviru pak se členy okrskové komise žertoval, že mu možná tekutina pomůže uzdravit zraněnou ruku. Komise ho před odevzdáním hlasu nevyzvala k sejmutí roušky při identifikaci.

Jednalo se o jednu z prvních příležitostí, kdy se Zeman objevil na veřejnosti od operace zlomené ruky ze závěru srpna. Hrad po jeho propuštění z nemocnice uvedl, že Zemana čeká v Lánech šesti- až osmitýdenní rekonvalescence. Zeman dosud vystoupil v mediálních rozhovorech a na zámku absolvoval schůzky s politiky včetně jednání ústavních činitelů. Minulý týden tam také po odstoupení Adama Vojtěcha jmenoval ministrem zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO).

Zeman v neděli v rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl, že plánuje volit úspěšného ředitele velké nemocnice. V obvodu Praha 5 kandiduje šéf motolské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík za ČSSD a ANO. "Volte si samozřejmě, koho chcete, ale zdvihněte sakra ty zadky, a i když budete mít roušku na ústech, uvědomte si, že když nepůjdete volit, tak může být zvolen někdo, koho vy byste v životě nevolili," uvedl Zeman.

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček doufá v co největší účast lidí v krajských a senátních volbách. Novinářům dnes po odevzdání hlasu na 7. základní škole v Mladé Boleslavi řekl, že se snažil přesvědčit veřejnost, že volby jsou z hlediska bezpečnosti dobře zajištěné. Volební výsledek ČSSD nechtěl odhadovat, pouze obecně řekl, že by své straně přál co největší podporu.

"Doufám, že volební účast bude co nejvyšší. Já jsem se v těch posledních dnech a týdnech snažil přesvědčit voliče, že z hlediska bezpečnosti jsou ty volby zajištěny, že jsme opravdu přijali všechna možná opatření," uvedl Hamáček. Poukázal na přísnější režim, který je kvůli covidu-19 nutné dodržovat ve volebních místnostech, na dezinfekci a další opatření. Koronakrize se podle něj určitě "propíše" do voleb, je ale otázklou jak.

Šéf ČSSD by stál o to, aby jeho strana dostala co největší podporu. Čím více hlasů sociální demokracie dostane, tím to bude podle něj lepší pro Českou republiku. Míní, že hejtmani za ČSSD se osvědčili při řešení koronavirové krize a měli by dostat šanci pokračovat. "Bude lepší, když budou moci pokračovat, než aby byli vystřídáni někým, kdo se teprve tu práci bude učit," řekl Hamáček.

"Samozřejmě je tady nějaká politická realita, nicméně v těch posledních měsících, si myslím, že sociální demokraté ukázali, že zvládají řízení krajů tam, kde jsou ve vedení," dodal.

Jaký výsledek konkrétně očekává, nechtěl říci, protože by to bylo věštění z křišťálové koule - záležet bude na tom, kolik přijde voličů a komu dají své hlasy. "Zásadně před volbami neříkám čísla," zdůraznil vicepremiér. Dodal, že ČSSD udělala všechno pro to, aby ve volbách uspěla.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová věří, že kandidáti její strany uspějí v krajských volbách a své postavení v krajských zastupitelstvech tak TOP 09 posílí. Novinářům při příchodu k hlasování o novém senátorovi v obvodu Prahy 9 řekla, že koalice s TOP 09 aspiruje na vítězství v Plzeňském kraji, do vedení regionů by se mohli její zástupci dostat i v dalších krajích. V současnosti má TOP 09 krajských zastupitelů 19. TOP 09 letos do krajských voleb nešla samostatně v žádném regionu, koaliční jednání chce využít i pro nadcházející sněmovní volby.  

Až na Zlínský kraj, kde je na kandidátkách STAN, figuruje TOP 09 ve všech regionech na koaličních listinách. Pekarová Adamová to označila za historicky největší koaliční spolupráci v krajských volbách. Na sociálních sítích uvedla, že TOP 09 to stálo hodně úsilí a kompromisů.

"Tyto volby jsou předstupněm budoucího postupu do voleb sněmovních a já doufám, že se nám to podaří. Vyslyšíme volání veřejnosti, které je v tomto ohledu obrovské. Ukázali jsme to jak ve volbách senátních, tak v krajských. Pevně doufám, že se to odrazí v příštím roce," řekla ČTK na dotaz, zda podobně bude postupovat i při cestě k sněmovním volbám.

V krajských i senátních volbách spolupracuje TOP 09 například s ODS, KDU-ČSL, se STAN, Stranou zelených i s menšími regionálními seskupeními. Důležitými tématy jsou podle šéfky strany boj se suchem, podpora podnikatelů i vzhledem ke koronavirové krizi a kvalitní vzdělávání.

V Senátu nyní působí devět senátorů zvolených za TOP 09 či s podporou strany v rámci senátorského klubu STAN.