Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zájem o kurzy první pomoci roste, cílem je hlavně odbourat strach

Záchranná služba, ilustrační fotografie
Záchranná služba, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Zájem o kurzy první pomoci roste. V Brně je nabízí například Červený kříž nebo Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje. V nabídce jsou kratší lekce základů i celodenní zážitkové kurzy. Prvotním cílem bývá odbourat strach - lidé by se neměli bát pomoc poskytnout. Vyplývá to vyjádření oslovených poskytovatelů kurzů.

Poptávka po kurzech roste dlouhodobě. "Za posledních deset let se jedná o lineární růst," uvedl na dotaz ČTK zástupce společnosti WorkMed Pavel Smolík.

Kurzů je více typů, od těch krátkých, věnujících se základům, po celodenní zážitkové kurzy s maskovanými figuranty. Některé společnosti nabízejí i online výuku, všechny ale kladou důraz na to, aby se lidé nebáli první pomoc poskytnout.

"Podle délky kurzu je různě detailní obsah, témata ale zůstávají stejná," uvedla Ivana Holásková z Červeného kříže. Mezi základní vyučované dovednosti patří přivolání odborné pomoci, rozpoznání život ohrožujícího stavu, kontrola a uvolnění dýchacích cest a zastavení krvácení. "Učíme také, jak využít moderních technologií nebo proč je pro postiženého důležitý tepelný komfort," řekla náměstkyně pro vzdělávání a krizovou připravenost jihomoravské záchranky Jana Kubalová.

Doporučené postupy, jak první pomoc provádět, se v čase vyvíjejí. V poslední době ale nenastaly žádné zásadní změny. "Takovým mýtem je umělé dýchání. Je pravda, že žádný laik ho není povinen provádět. V určitých situacích, jako je tonutí, je ale díky němu výrazně vyšší šance na úspěšnou resuscitaci," řekl Smolík. Lidé se také často mýlí v tom, že je člověku v bezvědomí potřeba vytáhnout jazyk.

V názoru na znalost první pomoci v české společnosti se poskytovatelé kurzů různí. Zatímco většina oslovených ji považuje za dostačující, Smolík o všeobecné připravenosti poskytnout první pomoc pochybuje.

"Pokud se podíváte na to, kolik lidí má řidičský průkaz, tak by v Česku měla být excelentní znalost první pomoci. Od účastníků kurzu ovšem víme, že výuka první pomoci v autoškolách je tristní," řekl Smolík.

Témata:  Zdravotnická záchranná služba život

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.