Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Psychologická pomoc je po masové vraždě běžná. Potřebují ji i záchranáři

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Psychologická intervence po tragické události má za cíl poskytnout podporu postiženým jedincům a komunitám, pomoci jim zvládnout traumatické zážitky a minimalizovat dlouhodobé psychické následky. Čtvrteční útok byl tak tragický, že i sami záchranáři potřebovali psychologickou pomoc.

"Je to zcela bezprecedentní situace. V našich podmínkách jsme ji nezažili, takže přirozeně dolehla i na mě, i na záchranáře. Všichni tu situaci nějak prožíváme. Psychologové a krizoví interventi využívají podobných technik, které sami doporučují – pečovat o sebe, dělat denní rutinu, naslouchat tělu, co zrovna potřebuju, jestli se jít projít nebo se napít, případně jestli zvolit nějaký rituál," řekl pro iRozhlas.cz Josef Smrž z posttraumatického týmu záchranářů.

Prvním krokem po takové události je zajistit bezpečnost postižených a zasáhnout tak, aby bylo zabráněno dalším škodám. Je také potřeba poskytnout nezbytnou lékařskou pomoc a zdravotní péči pro ty, kteří jsou zranění.

Co nejdříve po události pak mohou být poskytnuty jednorázové konzultace s psychologem nebo psychiatrem. Je třeba posouzení psychických stavů a identifikace jedinců s větším rizikem vyvinutí posttraumatické stresové poruchy (PTSD).

Může docházet například k organizování setkání nebo skupinových terapií, kde mohou jednotlivci sdílet své pocity a zkušenosti. Ve hře je také poskytování individuální terapie pro ty, kteří potřebují specifickou podporu.

Na náměstí Jana Palacha v Praze se ve čtvrtek odehrál nejhorší případ střelby v historii Česka a druhý nejhorší v EU. Útočník David K vraždil v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po útoku je 11 vážně zraněných, 8 středně závažně, 5 lehce zraněných a 14 obětí. Střelec následně spáchal sebevraždu. Před činem podle policie zřejmě zabil svého otce na Kladensku.

Témata:  Praha vražda Zdravotnická záchranná služba

Související

Aktuálně se děje

11:27

Kam se poděl padlý prezident Sýrie? Rusko poprvé otevřeně promluvilo o Asadovi

Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad byl podle ruského náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova převezen do Ruska po rychlém pádu režimu. Tento krok má demonstrovat ochotu Ruska poskytovat ochranu spojencům v mimořádných situacích. Rjabkov v rozhovoru pro NBC News uvedl, že Asad je nyní v bezpečí a Rusko nebude spolupracovat s Mezinárodním trestním soudem (ICC), aby ho vydalo k soudu, protože ani Rusko, ani Sýrie neuznávají jurisdikci ICC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Česko plánuje lepší pokrytí leteckou záchrankou. Vláda schválila plán boje s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.