Česká republika se chystá zavést povinné zálohování nápojových obalů, jako jsou plastové lahve a plechovky. Tento krok, který vychází z novely zákona o obalech schválené vládou, má podle ministerstva životního prostředí přispět k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů těchto obalů ročně. Zálohování by mělo nejen snížit množství nevyužitého odpadu, ale také omezit znečištění veřejných prostranství ve městech a obcích.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) zdůraznil, že dnes končí mimo kontejnery každá pátá PET lahev a tři ze čtyř plechovek. „400 milionů plastových lahví a 500 milionů plechovek ročně skončí v přírodě, na skládkách nebo ve spalovnách,“ uvedl.
Nový zálohovací systém má zajistit, že do roku 2029 bude recyklováno až 90 % těchto obalů. Záloha na plastové lahve a plechovky bude stanovena na čtyři koruny, přičemž zákazníci ji dostanou zpět při vrácení obalů.
Zálohování: Kdo zaplatí a jak bude systém fungovat?
Náklady na zavedení a provoz zálohovacího systému ponesou výrobci a dovozci nápojů. Zákazníci budou vracet lahve a plechovky do více než 11 000 povinných sběrných míst, která budou zahrnovat prodejny s plochou nad 50 metrů čtverečních a čerpací stanice. K vracení obalů se mohou dobrovolně připojit i menší prodejny, školy nebo stánky.
Důležité je, že vrácené lahve a plechovky musí být nezdeformované, se zachovanou etiketou a čitelným EAN kódem. Ministerstvo také zajistí, aby ve větších obcích nad 300 obyvatel byla místa pro odběr obalů dostupná i tam, kde žádné povinné místo nebude.
Přínos pro obce a občany
Zálohovací systém poskytne finanční prostředky i obcím, a to díky manipulačním poplatkům a podílu z nevyzvednutých záloh. Každý občan by tak podle odhadů mohl přispět průměrně 39 korunami ročně.
„Pokud nezavedeme zálohování, znamená to vyšší náklady pro obce a větší poplatky pro občany,“ upozornil ministr Hladík. Systém by měl nejen zvýšit míru recyklace, ale také přispět k menšímu znečištění přírody a veřejných prostranství.
Zpoplatnění reklamních letáků jako další krok
Vedle zálohování nápojových obalů novela zákona zavádí i nový recyklační poplatek na papírové reklamní letáky. Tento poplatek budou platit distribuční firmy, které letáky dodávají do schránek.
Produkce letáků v ČR dosahuje čtyř miliard kusů ročně, což představuje přibližně 20 000 tun papíru. „Obce dnes nesou veškeré náklady na odstranění letáků, které často končí na ulicích nebo v kontejnerech,“ uvedl David Surý, ředitel sekce ochrany životního prostředí.
Témata: pet láhve
Související
16. ledna 2020 14:41
27. listopadu 2019 13:11
12. září 2019 20:08
22. května 2018 16:13
15. května 2018 8:40