reklama

Až zákon podepíše prezidentka, budou od 3. července 2021 na Slovensku zakázány například jednorázové plastové tácky, příbory, brčka, tyčinky do uší a také nádoby na potraviny a nápojové obaly vyrobené z expandovaného polystyrénu. Doprodej zásob zmíněných výrobků bude povolen do konce roku 2021.

Změnou zákona parlament také zvýhodnil firmy, které používají ekologičtější a recyklovatelné obaly, a rovněž omezil skládkování zejména bioodpadu.

"Naše legislativní změna má jednoznačný cíl, a to motivovat lidi ke třídění odpadu, výrobce k produkci recyklovatelných výrobků a samosprávu k zavádění efektivního sběru komunálních odpadů. Je to cesta, kterou podpořili poslanci parlamentu s cílem udělat Slovensko zelenější a čistší," uvedl v reakci ministr životního prostředí László Sólymos.

S plánem zakázat jednorázové plastové výrobky přišla loni v květnu Evropská komise. členské země EU příslušnou směrnici potvrdily letos v květnu.

Letos v září slovenská sněmovna schválila zákon, na jehož základě Slovensko zavede od roku 2022 zálohování plastových lahví a plechovek s nápoji.

Slovensko podle dřívější analýzy v posledních letech zvyšuje produkci odpadů, předloni ale klesla míra jejich recyklace. V odpadovém hospodářství země prozatím neplnila stanovené cíle.

reklama