sněmovna

Odtahová služba, ilustrační fotografie

Bude odtah odstavených automobilů snazší? Návrh míří ke schvalování

Domov

Vlastníci silnic a veřejných parkovišť možná získají širší práva odstraňovat z nich odstavené automobily. Sněmovna dnes propustila do třetího čtení předlohu skupiny poslanců ANO, podle níž by mohli odvézt také vozidla, která nebudou mít déle než půl roku platnou technikou prohlídku. Někteří poslanci chtějí tuto lhůtu ještě zkrátit na tři měsíce. Nyní je možné podle zákona nechat odtáhnout vrak auta pouze v případě, že má silně poškozenou karoserii nebo mu chybí motor.

Ilustrační fotografie

Vládní novela k dostupnosti léků čelila kritice. Ministr zdravotnictví předlohu hájil.

Domov

Kritice čelila dnes ve Sněmovně vládní novela, jež by měla zajistit dostupnost léků v lékárnách. Drtivá většina poslanců, kteří vystoupili v debatě, poukazovali na to, že předloha problém nedostatku některých léků nevyřeší. Dolní komora projednávání předlohy přerušila na návrh Martina Kupky (ODS) a Daniela Pawlase (KSČM) do další schůze. Odročení nepodpořili prakticky jen poslanci vládního hnutí ANO.

Národná rada Slovenskej republiky

Slovensko: Přidání EU k Istanbulské úmluvě sněmovna odmítá

Svět

Slovenská sněmovna se dnes usnesením vyslovila proti tomu, aby Evropská unie přistoupila k takzvané Istanbulské úmluvě o potírání násilí na ženách. Již v březnu slovenský parlament požádal vládu premiéra Petera Pellegriniho, aby v ratifikaci zmíněné úmluvy nepokračovala. Dokument vyvolal v zemi pod Tatrami stejně jako v Česku rozporuplné reakce.

Taxi, ilustrační foto

Sněmovna schválila zjednodušení pravidel taxislužby

Domov

Pravidla taxislužby se zřejmě zjednoduší ve prospěch alternativních přepravců. Vozidla taxi už nebudou muset mít taxametr, ale postačí mobilní aplikace. Budou muset být vybavena evidenční nálepkou, nikoli střešní svítilnou. Obce nebudou moci nařizovat barvu a velikost vozů. Změny přináší novela o silniční dopravě, kterou dnes Sněmovna schválila přes protesty Sdružení českých taxikářů.

alkoholtester

Vodáci se nadále nebudou moci plavit po řekách s alkoholem v krvi

Domov

K poslaneckému návrhu, podle kterého by se vodáci mohli plavit po řekách s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty, vláda dnes dala opět nesouhlasné stanovisko. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Stejnou novelu Sněmovna v březnu schválila, při zářijovém projednávání po senátních úpravách se pro ni ale už dostatek poslaneckých hlasů nenašel.

Miloš zeman v Poslanecké sněmovně

Babiš chce schválit zahrádkářský zákon

Domov

Poslanecký návrh zahrádkářského zákona dostal dnes od kabinetu neutrální stanovisko, i když podle doporučení pro ministry měla vláda materiál odmítnout a označit za nadbytečný. Novináře o výsledku hlasování informoval tiskový odbor úřadu vlády. Zákon má za cíl především upravit postavení a veřejnou prospěšnost zahrádkářského hnutí v právním řádu. Předchozí pokusy z let 2009 a 2016 schválit zahrádkářský zákon neuspěly. Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu uvedl, že udělá vše pro to, aby byl předpis v tomto volebním období schválen.

Aktuálně se děje

13. června 2024 10:31

Ukrajina zničila Rusku tři systémy protivzdušné obrany na Krymu

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve středu potvrdil zničení tří ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu. Dva z nich byly zničeny při útoku, zatímco informace o třetím se stále upřesňují, uvedl server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy