reklama

Česko se ve čtvrtek posune ze čtvrtého do třetího stupně opatření podle systému PES. Podle Hamáčka je vývoj epidemie uspokojivý. "Počet nakažených klesá, což je dobrá zpráva, ale neklesá tak rychle, jak bychom si možná přáli," uvedl.

V úterý laboratoře potvrdily 5176 nových případů, zhruba o 700 méně než předchozí úterý. Také Babiš však dnes televizi Nova řekl, že nárůsty jsou stále vysoké.

Podle Hamáčka není pravděpodobné, že by se Česko brzy posunulo do druhého stupně PES. "Čeká nás asi nějaká doba v trojce. Pravděpodobně zahrne i Vánoce," uvedl. O svátcích tak bude nutný nouzový stav, protože platnost řady opatření vlády se bez jeho vyhlášení neobejde. "Kdyby prodloužen nebyl, všechna opatření podle krizového zákona tím končí, dostali bychom se do fáze nekontrolovaného uvolnění," varoval Hamáček.

Kabinet by podle něj měl usilovat o co nejdelší prodloužení stavu nouze. "Nemyslím si, že se situace vyřeší za týden nebo 14 dní. Přijde mi logické žádat o prodloužení na maximální dobu," uvedl. Vhodné by to podle něj bylo i kvůli tomu, aby se poslanci kvůli další žádosti nemuseli scházet koncem roku. "Vzhledem k tomu, v jaké části roku jsme, by bylo jednodušší prodloužení o 30 nebo 21 dní, abychom se dostali za Nový rok," vysvětlil.

Předseda opozičních Pirátů Ivan Bartoš na twitteru uvedl, že by bylo možné prodloužit nouzový stav o měsíc, kdyby vláda splnila alespoň "své základní domácí úkoly".

Kabinet by podle něj měl vyhodnotit současná opatření, představit jasný plán do budoucna a upravit fungování systému PES. "Skoro nic z toho se nestalo, proto s prodloužením nouzového stavu nemůžeme souhlasit," napsal Bartoš.