reklama

Členové ODS a TOP 09 se po odvolání dosavadní rady, v níž měli hejtmanku a pět z devíti členů, volby hejtmana neúčastnili. Pro Špotáka zvedlo ruku v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 32 z 34 hlasujících zastupitelů.

Zastupitelé po přestávce zvolili krajskou radu. V devítičlenné radě mají Piráti včetně hejtmana dvě křesla, STAN tři a ANO čtyři. Náměstky hejtmana budou předseda zastupitelského klubu ANO Petr Vanka, Roman Zarzycký (ANO), který je zároveň prvním náměstkem plzeňského primátora, starosta Stříbra Martin Záhoř (ANO), dosavadní náměstek hejtmanky, místostarosta Spáleného Poříčí a krajský předseda STAN Pavel Čížek, poslanec a bývalý hejtman Josef Bernard (STAN) a dosavadní náměstek Pavel Hais (Piráti). Novými radními jsou Vladimír Kroc (ANO) a starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka (STAN). Statutárním náměstkem, který zastupuje hejtmana, byl zvolen Vanka.

Noví členové rady, kteří byli dosud předsedy výborů zastupitelstva, na tyto funkce rezignovali. Noví radní uvedli, že ve lhůtě stanovené etickým kodexem zastupitele, vyřeší svůj případný souběh uvolněných veřejných funkcí, tedy pozic vykonávaných na plný úvazek. Jde například o Zarzyckého, který je náměstkem v Plzni i na kraji. Podle kodexu je lhůta pro vyřešení souběhu uvolněných veřejných funkcí tři měsíce.

Špoták bude mít ve své gesci krizové řízení, bezpečnost a centrální nákup, Vanka, regionální rozvoj, IT a evropské záležitosti, Zarzycký bude odpovídat za ekonomiku, investice a majetek, Záhoř za sociální věci. Čížkovi zůstane doprava, Bernard bude mít na starosti životní prostředí a zemědělství, Hais zdravotnictví, Kroc školství a sport a Picka kulturu, památky a cestovní ruch.

Zastupitel opoziční KSČM Jiří Valenta upozornil na to, že nová rada má šest náměstků, což je podle něj unikát mezi všemi kraji v ČR, a že by kraj ušetřil, kdyby náměstků bylo méně. Špoták ale reagoval tak, že nyní je o jednoho náměstka méně než v dosavadní radě. Jako uvolnění budou funkce vykonávat Špoták, Vanka, Zarzycký, Čížek, Kroc a Picka, neuvolněni budou členové rady Záhoř, Bernard a Hais. Uvolnění budou i někteří nově zvolení předsedové výborů zastupitelstva.

Nová koalice zároveň odvolala předsedy výborů zastupitelstva kraje Jana Šaška, Michala Šaška, Evu Trůkovou a Rudolfa Salvetra z ODS a Richarda Piknera z TOP 09. Do čela výborů zvolila místo nich a na místa uvolněná rezignací dosavadních předsedů Karla Pressla, Petra Fišera, Pavla Javorského, Kamila Františka Šefla a Pavla Stroleného z ANO, Jana Bozděcha (dříve KSČM, nyní v klubu ANO a nezávislí), Jana Látku (dříve ČSSD, nyní v klubu ANO a nezávislí), Jiřího Peka (Piráti).

Piráti před dvěma týdny vypověděli koalici, v níž byli se STAN, ODS a TOP 09. Předseda nejsilnějšího zastupitelského klubu, dosud opoziční ANO, Petr Vanka navrhl dnes odvolání rady.

Koalice, která dosud v kraji vládla, měla celkem 25 hlasů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu - 11 hlasů měla ODS a TOP 09 a po sedmi mandátech STAN i Piráti. Nové uskupení Piráti, STAN s ANO má 30 hlasů. Klub ANO, které minulé krajské volby vyhrálo, posílili i nezávislí zastupitelé, takže má nyní 16 členů.

Argumentem Pirátů pro vypovězení koaliční smlouvy bylo, že ODS a TOP 09 si podle nich "na sílu" prosadila do představenstva Klatovské nemocnice kontroverzního místopředsedu krajské ODS Romana Jurečku, kritizovali také kumulaci uvolněných funkcí u dvou zastupitelů ODS. Ještě v neděli Piráti řekli, že pro případnou další spolupráci s ODS požadují odvolání Jurečka i odstranění kumulace funkcí. ODS ještě dnes vyjádřila ochotu tyto podmínky splnit.

V dosavadní historii kraje se nestalo, že by zastupitelé odvolali celou radu. Celé funkční období v minulosti nedokončili pouze sociálnědemokratičtí hejtmani Milada Emmerová a Milan Chovanec, ti se ale postu hejtmana sami vzdali po svém zvolení do Sněmovny.