Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ze stáje na Roudnicku někdo ukradl koně, který patří čečenskému vůdci Kadyrovovi

Policie hledá koně čečenského vůdce Ramzana Kadyrova.
Policie hledá koně čečenského vůdce Ramzana Kadyrova.
Foto: Policie ČR

Ze stáje u Roudnice nad Labem na Litoměřicku neznámý pachatel ukradl anglického plnokrevníka, jehož hodnota je bezmála 400.000 korun. Uvedla to policie, která při pátrání žádá o pomoc veřejnost. Kůň byl podle policejní mluvčí Pavly Kofrové ustájen v Krabčicích.

Majitelem koně je čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, potvrdila Radiožurnálu mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová. Telefon uvedený na webových stránkách stáje je dnes nedostupný.

Kadyrovova stáj byla od roku 2012 registrována u organizace Jockey Club Česká republika. Po ruském vpádu na Krym a vstupu sankcí EU v platnost v roce 2014 české ministerstvo financí omezilo peněžní toky stáje. Mladá fronta Dnes (MfD) loni upozornila, že Kadyrovovi patřila právě stáj Darhorse z Krabčic. Čečenský vůdce je jedním z nejmocnějších lidí v Rusku a má blízké vztahy s prezidentem Vladimirem Putinem.

Podle policie neznámý pachatel ukradl koně zřejmě v noci z pátku na sobotu. Odstranil z posuvných dveří jistící řetěz s karabinou a chovného hřebce odvedl. Šestnáctiletý hnědák má na čele znak ve tvaru nepravidelné hvězdy bílé barvy a část pravé zadní nohy pod spěnkovým kloubem je rovněž barvy bílé.

Policisté nyní po zloději i ukradeném koni pátrají. "Zároveň žádají veřejnost o spolupráci. Pokud můžete k výše uvedenému skutku poskytnout jakékoliv informace, volejte linku 158 nebo se dostavte na nejbližší policejní služebnu. Za pomoc děkujeme," dodala Kofrová.

Server Jezdci.cz uvedl, že hřebce jménem Zazou koupil Kadyrov v roce 2012. Celkem absolvoval 36 dostihů, devětkrát zvítězil a získal tak přes 1,2 milionu eur (v přepočtu přes 28 milionů korun). Kvůli uvalení sankcí ale Kadyrov nemohl s koněm nijak nakládat. Loni v lednu, tedy ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, se dvojice rusky hovořících mužů pokusila koně z hřebčína odvézt. Upozornil na to Radiožurnál. Majitel stáje Rostislav Kopecký ale odmítl koně vydat. "Argumentovali, že je povezou do Polska a že v rámci Evropské unie mohou se zmrazeným majetkem pohybovat," řekl Kopecký Radiožurnálu.

Dnes Radiožurnál řekl, že stát původně zablokoval čečenskému vůdci pět koní. Jeden plemenný hřebec loni uhynul. Právě tento kůň a Zazou měli zřejmě nejvyšší hodnotu. Zbylí tři koně jsou rozmístění u různých chovatelů v Česku, kde jsou ponecháni na dožití. V Krabčicích byl ustájený také další hřebec, kterého ale Kadyrov ještě před uvalením sankcí převedl na jiného majitele. Tento kůň už byl podle Radiožurnálu z Česka vyvezen.

Témata:  koně Ramzan Kadyrov Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy