Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman opět odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu a vyzval ke statečnosti

Miloš Zeman, prezident ČR
Miloš Zeman, prezident ČR
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS

Prezident Miloš Zeman při příležitosti roku od začátku války na Ukrajině znovu odsoudil ruskou agresi. Současně opět vyzval český národ ke statečnosti, kterou prokazuje ukrajinský lid a jeho armáda. Doba podle něj není jednoduchá.

Zemanovo vyjádření dnes zveřejnila na twitteru prezidentská kancelář. Ruská armáda vtrhla na Ukrajinu loni v noci na 24. února.

"Je to rok, co jsem v mimořádném televizním projevu odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině. Řekl jsem tehdy, že se musíme chovat jako stateční lidé, kteří si nenechají agresi ve vlastním zájmu líbit…Ta slova stále platí. Nežijeme v jednoduché době, ale právě proto musíme být stateční. Jako mimořádně statečný ukrajinský lid a jeho armáda," uvedl dnes Zeman.

Krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu český prezident v televizním projevu mimo jiné uvedl, že se Rusko dopouští zločinu proti míru a jeho útok na Ukrajinu je třeba důsledně odsoudit, a to i činy. Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu Zeman vyjádřil plnou podporu a občany ČR vyzval ke klidu.

"Mám rád ruskou kulturu, vážím si obětí ruského lidu ve druhé světové válce, ale to neznamená, že budu souhlasit s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda," řekl před rokem Zeman k ruské agresi. Zároveň tehdy přiznal, že se týden předtím mýlil, když pochyboval o ruském útoku na Ukrajinu.

K rok trvající válce Ruska a Ukrajiny se ve čtvrtek vyjádřil i premiér Petr Fiala (ODS). Ve videu zveřejněném na twitteru uvedl, že Rusko na Ukrajině překročilo všechny meze lidskosti, i proto musí Ukrajina zvítězit. Ukrajinu Fiala ujistil o podpoře ze strany České republiky.

Témata:  Miloš Zeman válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

13. února 2026 8:33

Královská rodina pod tlakem kvůli Andrewovi. Američané chtějí jediné

Bývalý britský princ Andrew Mountbatten-Windsor čelí rostoucímu tlaku ze strany amerických činitelů i členů královské rodiny, aby v USA svědčil v případu sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Petr Pavel

Společně za Ukrajinu. Lidé se v Praze opět sejdou na podporu napadené země

Prezident Petr Pavel, bývalý hokejový brankář Dominik Hašek, filmařka Agnieszka Holland, to jsou někteří ze zástupců českých a evropských veřejných osobností, které vystoupí 21. února od 15 hodin na pražském Staroměstském náměstí na shromáždění Společně za Ukrajinu. Na podporu země ve válce a spravedlivého míru vystoupí také matky Čechů, kteří padli v boji za svobodu Ukrajiny, zástupci a zástupkyně ukrajinské občanské společnosti i dětský pěvecký sbor. V minulých letech se ho zúčastnily desítky tisíc lidí a patřilo mezi největší na světě.