reklama

Zemanovo vyjádření dnes zveřejnila na twitteru prezidentská kancelář. Ruská armáda vtrhla na Ukrajinu loni v noci na 24. února.

"Je to rok, co jsem v mimořádném televizním projevu odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině. Řekl jsem tehdy, že se musíme chovat jako stateční lidé, kteří si nenechají agresi ve vlastním zájmu líbit…Ta slova stále platí. Nežijeme v jednoduché době, ale právě proto musíme být stateční. Jako mimořádně statečný ukrajinský lid a jeho armáda," uvedl dnes Zeman.

Krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu český prezident v televizním projevu mimo jiné uvedl, že se Rusko dopouští zločinu proti míru a jeho útok na Ukrajinu je třeba důsledně odsoudit, a to i činy. Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu Zeman vyjádřil plnou podporu a občany ČR vyzval ke klidu.

"Mám rád ruskou kulturu, vážím si obětí ruského lidu ve druhé světové válce, ale to neznamená, že budu souhlasit s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda," řekl před rokem Zeman k ruské agresi. Zároveň tehdy přiznal, že se týden předtím mýlil, když pochyboval o ruském útoku na Ukrajinu.

K rok trvající válce Ruska a Ukrajiny se ve čtvrtek vyjádřil i premiér Petr Fiala (ODS). Ve videu zveřejněném na twitteru uvedl, že Rusko na Ukrajině překročilo všechny meze lidskosti, i proto musí Ukrajina zvítězit. Ukrajinu Fiala ujistil o podpoře ze strany České republiky.