reklama

Prezident je od 10. října v Ústřední vojenské nemocnici, ve čtvrtek byl z jednotky intenzivní péče přeložen na standardní pokoj. Nemocnice je ale uzavřena pro návštěvy kvůli epidemii koronaviru. Zeman tak s Babišem jednal po telefonu.

"Tématem hovoru byla demise vlády. Prezident republiky a premiér se shodli, že se chtějí setkat osobně, považují to za vhodnější než telefonát nebo videokonference," uvedl Ovčáček.

S kandidátem koalice Spolu a PirSTAN na premiéra Petrem Fialou (ODS) by měl Zeman jednat v sobotu odpoledne prostřednictvím videokonference. Prezident prozradil, že tématem hovoru bude jeho jmenování premiérem.

V rozhovoru také uvedl, že ho ve volbách překvapil propad Pirátů, který byl větší, než čekal. Dodal také, že udělá vše proto, aby nová vláda vznikla co nejdříve.

Piráti, kteří do voleb šli v koalici se Starosty a nezávislými (STAN), získali čtyři mandáty. Mají ale být součástí vznikající vlády společně s ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Zeman také uvedl, že si prostudoval programy všech politických stran. Program ODS mu je sympatický, zkritizoval naopak priority Strany zelených.

Novou vládu Zeman jmenuje na zámku v Lánech, nikoli na Pražském hradě. V rozhovoru nesdělil, zda jmenuje vládu ve složení, které Fiala navrhne. "Ze své strany udělám vše pro to, aby tato vláda vznikla co nejrychleji," řekl.

Vyjádřil se také ke svému zdravotnímu stavu. "Můj skutečný stav je založen na tom, že mě nechutná jíst, protože špatně trávím. A kroky, které se tady v nemocnici udělali, vedly k tomu, že už jsem zcela normální," řekl.

Hlava státu též uvedla, že si váží svého kancléře Vratislava Mynáře za to, že zdokumentoval, jak Zeman v nemocnici podepisuje svolání Sněmovny. Samozřejmě je podpis pravý, řekl prezident. Mynář video 21. října zveřejnil.

Prezident také hovořil o svých plánech do budoucna. Těší se, že poté, co mu za rok a půl vyprší mandát, si bude užívat důchodu ve svém bungalovu, který nyní staví v Lánech.

reklama