Komise uvedla, že hlavními příčinami napětí mezi Izraelem a Palestinou je izraelská okupace palestinských území a diskriminační chování židovského státu vůči Palestincům. Konec okupace je podle autorů dokumentu klíčovým prvkem pro ukončení bojů i napětí mezi Izraelem a Palestinou.

Rezoluci podle Zemana oba prezidenti při dnešním jednání odsoudili. Český prezident uvedl, že obdržel protestní dopisy několika organizací. "Chtěl bych se proto jako hlava českého státu za tento postoj omluvit," řekl.

Lipavský dnes zopakoval, že ČR je jedinou zemí EU, která na jednáních v OSN dlouhodobě konzistentně a důrazně prosazuje snížení protiizraelské agendy, snížení počtu předkládaných rezolucí a jejich větší vyváženost a faktičnost. Lipavský byl kritizován za to, že se ČR nepřipojila k zemím odsuzujícím zprávu komise. Podle ministerstva se ale ani dané země v čele s USA nezabývaly přímo zprávou komise, nýbrž jejím mandátem. V debatě byl přednesen i projev EU, do nějž ČR prosadila vyjádření obavy z širokého mandátu a trvalého charakteru vyšetřovací komise.

"Jste důležitým partnerem, spojencem a vaše láska k Izraeli je všem známá," řekl Zemanovi Herzog. Poděkoval mu za podporu Izraele na mezinárodních fórech i za odhodlanou podporu myšlenky přemístění českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Při slavnostním obědě ve Vladislavském sále Herzog Zemanovi předal nejvyšší izraelské státní vyznamenání Medal of Honor (Řád cti). Podle certifikátu, který prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček zveřejnil na twitteru, byl Zeman oceněn za "neochvějnou podporu" Izraele a jeho lidu nebo za jeho přínos pro přátelství mezi ČR a Izraelem. Stejné vyznamenání, které je udělováno od roku 2012, obdrželo například několik bývalých amerických prezidentů. Při návštěvě Izraele ho tento týden převezme i současný prezident Joe Biden.

"Dali jsme si některé společné domácí úkoly, mezi něž patří například uskutečnění dlouho odkládaného setkání vlád obou zemí," řekl Zeman. Země podobný mezivládní dialog organizují od roku 2011, v hostitelské roli se země střídají. Zatím naposledy spolu vlády zasedaly v roce 2016 v Jeruzalémě, uspořádání dalšího jednání zkomplikovala vnitropolitická situace v Izraeli, kde se opakovaně konaly předčasné volby, a následně šíření koronaviru.

Zeman s Herzogem hovořili také o možnostech dalšího rozvoje obranné a technologické spolupráce.

Prezidenti se na Hradě setkali s lidmi, kteří přežili nacistické koncentrační tábory nebo které nacisti pronásledovali. Na oběd ve Vladislavském sále pak bylo pozváno asi 140 lidí z řad zástupců židovských obcí, vysokých státních úředníků nebo lidí z byznysu napojených na Izrael.

Následovaly schůzky Herzoga s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), se šéfem Senátu Milošem Vystrčilem a s premiérem Petrem Fialou (oba ODS). Program Herzoga v ČR zakončí večeře, kterou na Hradě spolupořádá Česko-izraelská smíšená obchodní komora.

Pekarová Adamová má Zemanovu omluvu za gesto pro domácí publikum

Laciná gesta prezidenta Miloše Zemana jsou zcela zbytečná a určená především domácímu publiku. Na dotaz ČTK to dnes odpověděla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) k prezidentově omluvě izraelskému protějšku Jicchaku Herzogovi za postoj ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) ke zprávě komise Rady OSN pro lidská práva k Izraeli. Ministerstvo zahraničí už dříve sdělilo, že postoj ke komisi Česko projevilo jednoznačně loni v květnu, kdy hlasovalo proti jejímu zřízení. Tato pozice podle něj platí i nadále.

Komise uvedla, že hlavními příčinami napětí mezi Izraelem a Palestinou je izraelská okupace palestinských území a diskriminační chování židovského státu vůči Palestincům. Konec okupace je podle autorů dokumentu klíčovým prvkem pro ukončení bojů i napětí mezi Izraelem a Palestinou.

Rezoluci podle Zemana oba prezidenti při dnešním jednání odsoudili. Český prezident uvedl, že obdržel protestní dopisy několika organizací. "Chtěl bych se proto jako hlava českého státu za tento postoj omluvit," řekl.

Pekarová Adamová, která dnes také Herzoga přivítá, považuje zprávu komise za předpojatou. "Tento postoj už koneckonců Česko vyjádřilo a nic se na tom nemění," uvedla. K Zemanovi dále řekla, že když měl svůj vztah k Izraeli vyjádřit činy, "tak radši zůstal na Rhodosu s ruským agentem KGB Jakuninem, než aby přiletěl na pohřeb bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese."

Zeman se v roce 2016 zúčastnil konference Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos, kterou uspořádal ruský podnikatel a spolupracovník prezidenta Vladimira Putina Vladimir Jakunin. Na Peresově pohřbu jej zastoupili tehdejší premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD).

Pekarová Adamová dnes chce s Herzogem hovořit o bilaterálních vztazích a bezpečnostní situaci. Herzog se sejde též se šéfem Senátu Milošem Vystrčilem a s premiérem Petrem Fialou (oba ODS).

Fiala ve vyjádření pro ČTK dnes uvedl, že s Lipavským o celé situaci hovořil. Dříve v České televizi poznamenal, že případnou Zemanovu omluvu nepovažuje za adekvátní. "ČR byla vždy jedním z největších spojenců Izraele a v tom budeme v plném rozsahu pokračovat," uvedl premiér. S Herzogem bude jednat zejména o rozvoji spolupráce mezi ČR a Izraelem.

Ministerstvo zahraničí nedávno uvedlo, že ČR je jedinou zemí EU, která na jednáních v OSN prosazuje snížení protiizraelské agendy, snížení počtu předkládaných rezolucí a jejich větší vyváženost a faktičnost. Lipavský byl kritizován za to, že se ČR nepřipojila k zemím odsuzujícím zprávu komise. Podle úřadu se ale ani dané země v čele s USA nezabývaly přímo zprávou komise, nýbrž jejím mandátem. V debatě byl přednesen i projev EU, do nějž ČR prosadila vyjádření obavy z širokého mandátu a trvalého charakteru vyšetřovací komise.