Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal na facebooku, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Hrad jej zažaloval. Prezidentská kancelář v žalobě na ochranu osobnosti požaduje po Bartíkovi omluvu a pět milionů korun.

Bartík dnes předložil listinné důkazy ohledně svých majetkových poměrů. Zemanův advokát Marek Nespala uvedl, že příjmy a výdaje žalovaného mu nevycházejí a že se k nim bude vyjadřovat "do haléře".

Soud následně zamítl asi dvě desítky návrhů na další důkazy. Šlo například o výslech prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, výslech hradního kancléře Vratislava Mynáře, články z novin či výslech některých novinářů, kteří údajně také věděli o vážném zdravotním stavu prezidenta.

Po odročení jednání Nespala zopakoval, že trvá na pěti milionech. "Vycházíme z rozhodnutí zdejšího soudu z roku 1998, kde společnými žalobci byl Václav Havel a Dagmar Havlová, a zde částka pěti milionů opravdu padla. Mělo to další vývoj, ale od toho jsme odvinuli náš nárok," uvedl Nespala. Doplnil, že na částce trvají vzhledem k okolnostem případu "a mimořádné závažnosti jednání žalovaného".

Havlovi tehdy zažalovali výrobce obuvi a jejího mediálního partnera kvůli reklamnímu billboardu se zelenou bustou Havla s Dášenkou. V žalobě na ochranu osobnosti požadovali pět milionů korun, které u soudu prvního stupně vysoudili, vrchní soud ale rozsudek změnil a přiznal jim jen 500.000 korun.

Bartík po jednání uvedl, že existuje právo znát zdravotní stav tak exponovaného zaměstnance jako prezident. "Když zaměstnavatel - stavební firma přijímá řidiče, bagristy, jeřábníky, tak jim taky musí donést od doktorů, že vidí, slyší a jsou pro ten daný typ povolání způsobilí," řekl.

Žalobu soud dostal v listopadu 2017, projednávat ji začal v září 2019, po neúspěchu pokusu o smír. Bartík své tvrzení o Zemanově zdraví z webu později stáhl s komentářem, že nečekal takovou negativní vlnu vůči sobě ani Zemanovi. Zeman byl v té době prezidentem, mandát ve volbách obhájil.