Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemědělci zablokují v pondělí pražskou magistrálu stovkami traktorů

Praha
Praha
Foto: Pixabay

Někteří nespokojení farmáři v Česku plánují v pondělí blokovat pražskou magistrálu traktory a další zemědělskou technikou. Tímto způsobem chtějí vyjádřit svůj nesouhlas se současným stavem zemědělství.

Farmáři mají v úmyslu předat ministru zemědělství Marku Výbornému dopis s požadavkem, aby vláda odstoupila od Green Dealu, což je unijní dohoda pro Evropu. Jejich cesta do Prahy zahrnuje šest tras, které povedou z různých směrů od Českých Budějovic a Tábora, Strakonic a Písku, Slaného, Lovosic, podél dálnice D11 ze směru Hradce Králové a od Pardubic a Havlíčkova Brodu. Jejich prvním cílem je budova ministerstva zemědělství v centru města.

Protestní akci organizuje předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek a bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Účastníky protestu budou i farmáři, kteří mají miliardové tržby prostřednictvím zemědělské skupiny Rabbit. Velké nevládní zemědělské organizace se však od tohoto protestu distancovaly.

Očekává se, že do Prahy dorazí mezi 600 až 1000 traktorů a další zemědělské techniky. Farmáři plánují předat dopis ministrovi a poté se přesunout k odstavným plochám na nábřežích Edvarda Beneše a Kapitána Jaroše. Následně se očekává demonstrace na Malostranském náměstí a tisková konference organizátorů protestu.

Původně měla akce trvat do čtvrtka 22. února, ale organizátoři se rozhodli protesty ve středu a čtvrtek zrušit. V úterý bude akce pravděpodobně omezena na Malostranském náměstí nebo v jeho blízkosti.

Policie bude dohlížet na dodržování veřejného pořádku a silničních pravidel během přesunu zemědělské techniky. Dopravní podnik ani státní železniční dopravce neplánují v pondělí žádné úpravy veřejné dopravy v souvislosti s protesty.

Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství se od protestu distancovaly a plánují se připojit ke společným evropským protestům proti politice EU v čtvrtek 22. února.

Témata:  zemědělci Praha

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy