Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemětřesení v NÚKIB. Šéf kyberúřadu odvolán, Babiš a Zeman ho kritizovali

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Vláda na dnešním zasedání odvolala z funkce ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušana Navrátila.

Informoval o tom Deník N, kterému to potvrdily dva zdroje. Podle informací deníku Právo a Lidových novin jsou důvody odvolání manažerské, Navrátil podle nich mimo jiné neuměl odpovídat na některé otázky ministrů. Mluvčí NÚKIB Radek Holý ČTK řekl, že s vyjádřením úřad čeká na tiskovou konferenci po zasedání kabinetu. Navrátil se podle něj jednání nezúčastnil. Holý odmítl komentovat, zda už premiér Andrej Babiš (ANO) či jiný zástupce vlády Navrátila kontaktoval.

Babiš kritizoval NÚKIB loni v prosinci poté, co úřad vydal varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Premiérovi vadilo, že varování vydal, aniž zároveň předložil analýzu dopadů varování na státní tendry. Metodiku, na jejímž základě mohou správci kritické infrastruktury a významných informačních systémů analýzu rizik užívání technologií zmíněných firem provést, NÚKIB vydal až o tři týdny později.

Navrátila společně s ředitelem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou kritizoval také prezident Miloš Zeman, podle kterého ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně.

Navrátil (62) byl v čele NÚKIB od jeho zřízení v létě 2017. Úřad měl za úkol vytvořit, když byl vládním zmocněncem pro kybernetickou bezpečnost. NÚKIB legislativně vznikl vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu, zabývá se mimo jiné ochranou utajovaných informací v informačních a komunikačních systémech.

Témata:  vláda Andrej Babiš Huawei Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil

Související

Aktuálně se děje

11:54

Historická dohoda: Německo se vrací na RAF základnu po 80 letech

Britská letecká základna RAF od nynějška bude využívána německým vojenským letectvem, což představuje historickou dohodu mezi oběma národy. Základna, která hrála klíčovou roli během druhé světové války a byla často cílem německých náletů, nyní slouží k novým účelům, a to v rámci zajištění bezpečnosti a vzájemné spolupráce.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy