Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soutěž Eurovize opět vzbuzuje vášně mezi Moskvou a Kyjevem. Tentokrát jde o ruskou soutěžící

Eurovision Song Contest
Eurovision Song Contest
Foto: eurovision.tv

Moskva/Kyjev - Kvůli hudební soutěži Eurovize se strhla slovní přestřelka mezi Kyjevem a Moskvou. Akce se letos koná na Ukrajině, protože loňský ročník hrála Ukrajinka s písní o deportaci krymských Tatarů sovětským režimem, což v Moskvě vyvolalo nelibost.

Současný spor se vede kvůli zpěvačce, která bude letos v Kyjevě reprezentovat Rusko. Ukrajina výběr označila za provokaci, protože předloni ruská zpěvačka vystoupila na anektovaném Krymu.

Eurovize je v obou zemích velmi populární a od loňské aféry kolem ukrajinské interpretky Jamaly i ostře sledovaná na nejvyšších místech. Proti nominaci Rusky Julije Samojlovové, která je postižená a zpívá na vozíku, se na Ukrajině zvedla vlna odporu. Kyjev po ruské anexi stále považuje Krym za své území a návštěvu poloostrova bez ukrajinského souhlasu označuje za porušení zákona.

Samojlovová Kyjev v roce 2015 o svolení s cestou na Krym nežádala a rozhořčená ukrajinská média navrhují, aby jí byl vstup na ukrajinské území zakázán. Ukrajinská tajná služba SBU vydala prohlášení, podle něhož o účasti ruské zpěvačky rozhodne později, až záležitost prozkoumá.

Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin výběr Samojlovové označil za záměrnou provokaci a vyzval správní úřady, aby postupovaly striktně podle ukrajinských zákonů. Podle nich jsou osoby po nepovolené návštěvě Krymu na Ukrajině nežádoucí.

Že by šlo o provokaci ale Moskva popírá. „Vždyť účastníci soutěže Eurovize pojedou do Kyjeva zpívat, nikoli dělat politická prohlášení," komentoval spor kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Soutěž uspořádá Kyjev v polovině května. Českou republiku bude zastupovat zpěvačka Martina Bárta, členka německé jazzové skupiny 4 To The Bar.

Témata:  Eurovize Rusko Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 13:18

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

32. ročník cen Český lev

Český lev: Ocenění posbíral snímek Vlny, překvapil Oldřich Kaiser

V pražském Rudolfinu se dnes večer konal slavnostní ceremoniál 32. ročníku udílení cen Český lev, který každoročně oceňuje nejlepší české filmové a televizní počiny. O prestižní křišťálové sošky, udělované Českou filmovou a televizní akademií (ČFTA), letos usilovalo 29 titulů ve 22 různých kategoriích. Večer však s výraznou převahou ovládl film režiséra a scenáristy Jiřího Mádla Vlny.