Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soutěž Eurovize opět vzbuzuje vášně mezi Moskvou a Kyjevem. Tentokrát jde o ruskou soutěžící

Eurovision Song Contest
Eurovision Song Contest
Foto: eurovision.tv

Moskva/Kyjev - Kvůli hudební soutěži Eurovize se strhla slovní přestřelka mezi Kyjevem a Moskvou. Akce se letos koná na Ukrajině, protože loňský ročník hrála Ukrajinka s písní o deportaci krymských Tatarů sovětským režimem, což v Moskvě vyvolalo nelibost.

Současný spor se vede kvůli zpěvačce, která bude letos v Kyjevě reprezentovat Rusko. Ukrajina výběr označila za provokaci, protože předloni ruská zpěvačka vystoupila na anektovaném Krymu.

Eurovize je v obou zemích velmi populární a od loňské aféry kolem ukrajinské interpretky Jamaly i ostře sledovaná na nejvyšších místech. Proti nominaci Rusky Julije Samojlovové, která je postižená a zpívá na vozíku, se na Ukrajině zvedla vlna odporu. Kyjev po ruské anexi stále považuje Krym za své území a návštěvu poloostrova bez ukrajinského souhlasu označuje za porušení zákona.

Samojlovová Kyjev v roce 2015 o svolení s cestou na Krym nežádala a rozhořčená ukrajinská média navrhují, aby jí byl vstup na ukrajinské území zakázán. Ukrajinská tajná služba SBU vydala prohlášení, podle něhož o účasti ruské zpěvačky rozhodne později, až záležitost prozkoumá.

Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin výběr Samojlovové označil za záměrnou provokaci a vyzval správní úřady, aby postupovaly striktně podle ukrajinských zákonů. Podle nich jsou osoby po nepovolené návštěvě Krymu na Ukrajině nežádoucí.

Že by šlo o provokaci ale Moskva popírá. „Vždyť účastníci soutěže Eurovize pojedou do Kyjeva zpívat, nikoli dělat politická prohlášení," komentoval spor kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Soutěž uspořádá Kyjev v polovině května. Českou republiku bude zastupovat zpěvačka Martina Bárta, členka německé jazzové skupiny 4 To The Bar.

Témata:  Eurovize Rusko Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Seriál Pán prstenů

Embracer a 'Pán prstenů': Jak slavná sága přispívá k poklesu zisků?

Švédská herní společnost Embracer, vlastnící práva na „Pána prstenů“ a další Tolkienova díla, zaznamenala 10% pokles tržeb v zábavní divizi, což je důsledkem nižší aktivity kolem těchto značek. Společnost to přičítá nedostatku nových produktů a omezené nabídce. Přesto věří, že univerzum „Pána prstenů“ má dlouhodobý potenciál stát se klíčovým zdrojem příjmů.