Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čech na Eurovizi: Divákům se moc líbil, kritici jeho výkon strhali

Eurovision Song Contest
Eurovision Song Contest
Foto: eurovision.tv

Lisabon - Zpěvák Mikolas Josef získal pro Českou republiku vůbec nejlepší umístění v mezinárodní písňové soutěži Eurovize, když ve finále konaném v noci na dnešek v Lisabonu obsadil šestou příčku. Vítězkou se stala izraelská zpěvačka Netta.

Soutěže se letos účastnili zástupci 43 zemí. O výsledcích klání rozhodují hlasy národních porotců všech zúčastněných států, k nimž se pak přičtou hlasy diváků. Právě u nich měl Mikolas Josef, který vystoupil s vlastní písní Lie To Me, velký úspěch.

Po hlasování odborných porotců zaujímal český interpret 15. místo, hlasy diváků ho ale nakonec vynesly až na šestou příčku.

Zatímco hlasy diváků českému zástupci dopomohly k lepšímu místu, odborná porota a ani některé weby jeho výkon ke špičce neřadily. Například deník The Irish Tims označil Čechův styl za natolik laciný, kýčový a retro, že to vypadá, jako že si odskočil z amerického seriálu pro mládež z přelomu 80. a 90. let Saved by the Bell (Konečně zvoní).

Portál Noisey, který je součástí rodiny populárního lifestylového magazínu Vice, byl k Mikolasi Josefovi mnohem kritičtější. "Je to v podstatě píseň o vyšinutých fantaziích a je to tak bizarní, že je dost těžké se tomu smát," napsal portál. Dodal také, že písnička je zralá na polití terpentýnem, zapálení a vhození do nejbližšího oceánu. "Ale Česká republika je vnitrozemským státem," poznamenal. Autor recenze na Noisey Alex Robert Ross dále uvedl, že by ztratil důvěru v tuto hudební soutěž a demokracii obecně, pokud by Čech nebyl po svém výkonu vyveden z jeviště a poslán do auta, aby tam počkal.

Podle BBC je Mikolas Josef českou odpovědí na kanadského popového zpěváka Justina Biebera a ztvárnění písně pak čistým mainstreamem.

Vítězná pětadvacetiletá Izraelka Netta Barzilaiová se svou skladbou Toy byla favoritkou klání. Druhé místo obsadila rovněž favorizovaná kyperská zpěvačka Eleni Foureiraová a třetí příčku Rakušan Cesár Sampson.

Účast českého zpěváka byla už v semifinále ohrožena kvůli poranění páteře, které Mikolas Josef utrpěl koncem dubna při zkoušce na soutěž. Byl sice převezen do nemocnice, nicméně o několik dní později úspěšně absolvoval další zkoušku, i když bez původně chystaných akrobatických prvků. Ve finále si na závěrečné salto troufl, za což byl odměněn bouřlivým potleskem.

Česká republika se soutěže zúčastnila v letech 2007, 2008, 2009, 2015, 2016 a 2017. Do finále se dokázala probojovat pouze jednou, a to zásluhou Gabriely Gunčíkové, která v roce 2016 s písní I Stand obsadila 25. místo.

Vůbec prvním Čechem, který v Eurovizi zpíval, byl v roce 1968 Karel Gott. Zastupoval ale Rakousko s písní Tausend Fenster a skončil na třináctém místě ze 17.

Podle hudebních publicistů je umístění Mikolase Josefa velkým úspěchem. "Je to velký den pro českou hudbu, i když mu 6. místo přiřkli především fanoušci, ne tolik odborná porota," řekl ČTK publicista Jaroslav Špulák. Vyzdvihl především jeho poctivou práci. "On se v zahraničí naučil přistupovat k práci jinak, než je v ČR obvyklé a výsledek je ten, že vlastně po dvou třech letech poměrně intenzivní práce v zahraničí se dostavil úspěch, shodou okolností na evropské scéně, nikoli na domácí," podotkl. Podle něj v Česku není Mikolas až tolik známý a jeho cesta za domácím úspěchem bude ještě velmi trnitá.

Také podle recenzenta serveru iDNES.cz Václava Hnátka pomůže českému zpěvákovi úspěch v Eurovizi spíše v zahraničí. "Šesté místo oproti předposlednímu místu v roce 2016 je určitě úspěch," řekl ČTK. Podotkl ale, že lidé to až zas tak vnímat nemusejí, neboť Eurovize není podle něj v Česku vnímána úplně prestižně.

Vítězství zpěvačky Netty znamená, že příští rok bude pořadatelskou zemí Eurovize Izrael.

Témata:  hudba kultura Mikolas Josef Eurovize koncert

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Seriál Pán prstenů

Embracer a 'Pán prstenů': Jak slavná sága přispívá k poklesu zisků?

Švédská herní společnost Embracer, vlastnící práva na „Pána prstenů“ a další Tolkienova díla, zaznamenala 10% pokles tržeb v zábavní divizi, což je důsledkem nižší aktivity kolem těchto značek. Společnost to přičítá nedostatku nových produktů a omezené nabídce. Přesto věří, že univerzum „Pána prstenů“ má dlouhodobý potenciál stát se klíčovým zdrojem příjmů.