Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skandál v Eurovizi? Vítězná píseň izraelské zpěvačky je nejspíš plagiát

Eurovizi 2018 vyhrála Izraelka Netta
Eurovizi 2018 vyhrála Izraelka Netta
Foto: eurovision.tv

Jeruzalém - Americké hudební vydavatelství Universal Music Group pohrozilo žalobou autorům písně Toy, s níž Izraelka Netta Barzilaiová letos vyhrála Eurovizi. Prý jde o kopii hitu Seven Nation Army z roku 2003 dua The White Stripe.

Autory Toy jsou Doron Medalie a Stav Beger a oběma vydavatelství zaslalo dopis s varováním o možné žalobě. Pokud by soud konstatoval, že je píseň opravdu plagiát, byla by diskvalifikována z Eurovize a Izrael by přišel o vítězství i o právo být hostitelem soutěže příští rok. 

Podobnosti obou písní si všimlo více lidí, ale právníci Universalu tvrdí, že podobnost rytmu a harmonie je tak velká, že může jít o porušení autorských práv.

Medalie má odjet do USA a pokusí se tam hrozící stíhání odvrátit, oznámila televizní stanice Hadašot. Podle ní je ale vydavatelství Universal Music ve svých požadavcích vůči Madaliemu a Begerovi odhodláno dále postupovat. Televize s odvoláním na své zdroje uvedla, že i když se podaří autorům v USA dohodnout, Evropská vysílací unie (EBU), jež Eurovizi organizuje, může dospět k závěru, že skladba Toy není originál, a tudíž nepřipustitelná do soutěže.

Témata:  plagiáty autorská práva Izrael Eurovize

Související

Aktuálně se děje

17. května 2026 4:00

Počasí se po víkendu zlepší. Příští volné dny nabídnou něco jiného

V Česku je probíhající víkend deštivý. Dokonce panovaly obavy z vydatných srážek v části země. Příští květnový víkend přinese docela jiné počasí, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Mig 21

Mirai, Mig 21 nebo Landa. Hrady CZ odhalily všechny vystupující

Točník, Kunětická hora, Švihov, letos nově Hluboká nad Vltavou, Veveří, Hradec nad Moravicí, Bouzov a Bezděz. Festival Hrady CZ se od ostatních akcí svého druhu liší jedinečnou koncepcí putovní akce, která již 21 let propojuje živou hudbu s atmosférou českých a moravských památek. Každá zastávka se odehrává v jiném prostředí, což nabízí návštěvníkům po celé republice pokaždé odlišný zážitek. Unikátní je také kombinace moderní hudební scény s geniem loci okolí hradů a zámků, díky čemuž festival působí doslova jako kulturní putování napříč historií i současností.