Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie zvolila nejpopulárnější vánoční píseň, kvůli jednomu slovu v textu je poprask

Hudba, ilustrační foto
Hudba, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Nejpopulárnější vánoční písní v Británii je více než 30 let starý hit Fairytale of New York od irské skupiny The Pogues. Vyplývá to z výsledků průzkumu britské asociace autorů hudebních děl PRS for Music. Text písně přitom vzbuzuje kontroverze, protože obsahuje vulgarismy.

Druhé místo v průzkumu obsadila píseň Last Christmas od britského popového dua Wham!, za kterou následovala píseň Merry Xmas Everybody od britské rockové skupiny Slade.

Píseň Fairytale of New York byla poprvé vydána v roce 1987, jako duet ji nazpívali frontman skupiny Pogues Shane MacGowan a zpěvačka Kirsty MacCollová. Kontroverze vzbuzuje zejména použití anglického slova faggot, což je hanlivé označení pro homosexuála.

Britská rozhlasová stanice BBC Radio 1 se toto slovo v roce 2007 rozhodla z písně vystřihnout, po rozhořčené reakci části posluchačů však svůj postoj změnila. Výzvy k cenzuře písně se nicméně stále objevují, loni s takovýmto návrhem přišel například moderátor irské státní televizní a rozhlasové společnosti RTÉ Eoghan McDermott.

Píseň složili MacGowan a další člen kapely Pogues Jem Finer. Klíčovými postavami v textu písně jsou irský přistěhovalec trávící Štědrý večer na záchytce v New Yorku a jeho přítelkyně.

Skupina Pogues vznikla v Londýně na počátku 80. let a slavila úspěchy originální směsicí melodických irských písní a ostrého punk rocku. Frontman MacGowan krom hudebního a textařského talentu proslul rovněž svou náklonností k alkoholu a chybějícími zuby.

Témata:  hudba Vánoce Velká Británie kultura

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy