Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nečekaný efekt epidemie Covid-19. Na odbyt jde slavný román Mor

Knihovna
Knihovna
Foto: Pixmac

Ve francouzských knihkupectvích roste zájem o román Mor Alberta Camuse. Od začátku roku prodalo nakladatelství Gallimard již 40 procent toho, co běžně prodá za celý rok.

Lidé začali o knihu jevit zvýšený zájem na konci ledna, kdy se ve Francii objevily první případy koronaviru, píše deník Le Figaro.

Příběh románu z roku 1947 se odehrává v alžírském Oranu, kde propukla epidemie moru. Obyvatelé města se ocitají v nucené izolaci a musejí se vyrovnat s bezprostředním rizikem smrti. Kniha má zřetelnou filozofickou rovinu a rozhodně se jedná o náročnou četbu, podotkl list.

Podobný literární fenomén se ve Francii objevil po teroristických útocích ze 13. listopadu 2015 v Paříži. Francouzi tehdy hromadně kupovali knihu Pohyblivý svátek Ernesta Hemingwaye, jejíž název v originále zní Paris est une fête (doslova "Paříž je večírek").

V této Hemingwayově autobiografické knize, ve které americký spisovatel líčí svůj pobyt v Paříži ve 20. letech minulého století, nalézali čtenáři psychickou vzpruhu v těžkém období po útocích islamistů.

Zatím však nelze s jistotou říci, že zvýšený zájem o Mor souvisí právě s koronavirem, řekl mluvčí nakladatelství Gallimard.

Francie má více než 200 potvrzených případů nákazy. Nemoc COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, si zde vyžádala čtyři životy.

Témata:  Francie Literatura knihy koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

11:46

Marek Eben má zásadní podmínku. Bez ní má StarDance smůlu

Marek Eben, který je známý jako největší hvězda soutěže StarDance, by si mohl požádat o jakékoliv vybavení do své šatny. A to se také stalo, do šatny si nadiktoval gauč, polštář a lehkou deku. Tento skromný, avšak nezvyklý komfort získal díky své kolegyni, Tereze Kostkové.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy