Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Loňský rok byl v USA druhý nejteplejší za více jak sto let

Počasí v létě
Počasí v létě
Foto: Pixabay

Washington - Rok 2016 byl ve Spojených státech druhý nejteplejší za za posledních 122 let, kdy se v zemi měří a zapisuje teplota. Teploty rostly zejména na Aljašce.

Americké státy zároveň zaznamenaly druhý největší počet přírodních katastrof s mimořádně vysokými škodami. Uvádí to dnes zveřejněná výroční zpráva amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA).

Průměrná teplota v loňském roce dosáhla v USA 12,7 stupně Celsia, což o 1,8 stupně převyšuje průměr 20. století. Tepleji než loni bylo ve Spojených státech jen v roce 2012, kdy vědci spočítali průměrnou hodnotu na 12,9 stupně.

"Více horka v letních nocích, oteplování dále na severu a koncentrace přívalových dešťů v období dlouhého sucha, to jsou příznaky lidmi způsobeného globálního oteplování, které předvídali vědci," uvedl ke zprávě vedoucí klimatolog NOAA Deke Arndt.

Zvláště problematický může být podle něho fakt, že noční teploty byly loni na americkém území nejvyšší v historii, což vede například ke škodám na zemědělské úrodě či vyšším nákladům na klimatizaci.

Témata:  počasí teplotní rekordy USA

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 9:35

Drama na nebi. Felix Slováček vyděsil rodinu, fanoušky i piloty

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.