Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Extrémní počasí se bude do Evropy vracet čím dál tím více, varují vědci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Vídeň - Dříve se jednalo o mimořádné počasí, které se v Evropě objevilo jednou za sto let. Podle nejnovější studie však do roku 2050 budeme čelit extrémním povětrnostním podmínkám každoročně

Studie zveřejněná v časopise Klimatické podmínky varuje před smrtícími požáry, vlnami sucha, povodněmi i vichřicemi, které se v některých oblastech Evropy budou objevovat každoročně, ačkoliv dříve byly jen výjimečným stavem objevujícím se jednou za sto let. Nejvíce ohrožen je jih či západ kontinentu, konkrétně Itálie, Francie či Španělsko. Výhodou to může být pro severní Evropu.

"Mělo by to být varováním pro vlády a organizace, jejichž úkolem je příprava řešení a strategií pro přizpůsobení se podobným podmínkám," uvedl Giovanni Forzieri, hlavní autor a vědecký pracovník Ústavu Evropské komise pro životní prostředí a udržitelný rozvoj.

Studie je založeny na zkoumání klimatických modelů, které předpokládají oteplení zemského povrchu asi o dva stupně Celsia. Na loňském prosincovém summitu byla odsouhlasena první dohoda o globálním klimatu. Ta stanovila jako cíl omezení růstu teploty výrazně nižší než 2 °C. Forzieri však na zasedání Geovědců EU ve Vídni upozornil, že někteří vědci věří v oteplení o 4 °C a dodal, že dosud neexistoval komplexní obraz o tom, jak se budou vyvíjet klimatické extrémy. 

Témata:  Evropa počasí oteplování déšť

Související

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy