Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína kvůli horku vyhlásila nejvyšší stupeň nebezpečí v 86 městech

Čína
Čína
Foto: Pixabay

Čína dnes kvůli horku vyhlásila třetí, nejvyšší stupeň pohotovosti v 86 městech. Panuje tam více než čtyřicetistupňové vedro. Práce na stavbách a dalších venkovních pracovištích jsou pozastaveny. V horku se rozpouštějí střechy na domech a krabatí silnice. Lidé na mnoha místech hledali úkryt v podzemních prostorách, informovala agentura Reuters.

Varování před horkem vydala poprvé za pět let i pětadvacetimilionová Šanghaj. Údaje se shromažďují od roku 1873 a v Šanghaji od té doby zaznamenali jenom 15 dní s teplotami nad 40 stupňů. Zvyšuje se poptávka po zmrzlině a ke zchlazení zvířat se používá led. V šanghajské rezervaci ho použijí denně osm tun na ochlazení lvů, pand a dalších svěřenců.

Vlna veder přišla v Číně o něco dřív než obvykle. Letošní léto je poznamenané střídáním horkého počasí a silného deště. Jih země zasáhla v červnu vlna záplav.

Teď horko v jednom městě v jižní provincii Ťiang-si zvedlo vozovku o 15 centimetrů, oznámila státní televize. V Nankinu, který patří k místům často horkem postiženým, otevřeli podzemní úkryty už v neděli. Bunkry z válečných let jsou vybaveny wi-fi, knihami, vodou a mikrovlnnými troubami.

V Čchung-čchingu, který rovněž patří k městům s horkými léty, se doslova rozpustila střecha tamního muzea a zpod tašek začala vytékat roztavená dehtová izolace. Město vyslalo do ulic auta s rozprašovači vody.

Třetím místem označovaným kvůli horku za pec je Wu-chan. Meteorologové tamní obyvatele upozornili, že je čeká kromě horka i vysoká vzdušná vlhkost a vysoký stupeň ultrafialového záření.

Témata:  Čína

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 21:55

Závod s extrémním počasím má vítěze. Strčil do kapsy USA i Evropu

Globální závod v oblasti klimatu má, zdá se, svého vítěze. Podle serveru Politico je jím Čína. Dominance této země v technologiích čisté energie jí umožnila upevnit svůj vliv na rozvojové země, a to na úkor Spojených států a Evropské unie, jejichž úsilí působí ve srovnání s čínskými aktivitami slabě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy