Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Epizoda teplého počasí začala. Přijde další změna, upozorňují meteorologové

Jaro, ilustrační fotografie
Jaro, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

V Česku začal týden, který se ponese ve znamení oteplování na startu meteorologického jara. Teploty by dokonce mohly vystoupat až nad 20 stupňů. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) již ale upozornil, že teplá epizoda jednoho dne skončí. 

Meteorologická prognóza pro tento týden je jasná už několik dní a slibuje mrazivá rána a slunečné dny. Ranní minima mohou převážně v první polovině týdne klesat i výrazněji pod nulu, zatímco odpolední maxima se postupně dostanou nad 10 °C a později i nad 15 °C.

"Bude zajímavé sledovat, zda na některé stanici naměříme i prvních 20 °C. Vyloučeno to rozhodně není. Nejteplejšími dny budou ty od čtvrtka do neděle (pondělí)," konstatoval ústav na sociální síti X.

Počasí bude o velkých teplotních kontrastech, rozdíly mohou během jediného dne činit 15 až 20 stupňů. "Zatímco ráno oceníte teplý zimní kabát a čepici, odpoledne již někteří z vás 'půjdou do trička'," poznamenali meteorologové.

"Stabilní a rozsáhlá tlaková výše bude ovlivňovat většinu kontinentální Evropy a obejdeme se tedy po celý týden takřka s jistotou bez deště. Oblačnosti bude také málo," sdělili. 

Také nicméně prozradili, kdy dojde k dalšímu obratu ve vývoji počasí. "Na začátku dalšího týdne nás pravděpodobně čeká změna v charakteru počasí a vpád chladného vzduchu od severozápadu. Kdy přesně k němu dojde a jak výrazný vpád to bude, ale není zatím jasné. I když jaro je tady, zima ještě neřekla své poslední slovo," dodali meteorologové. 

Témata:  počasí jaro zima ČHMÚ

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 18:54

Tajná svatba. Barbora Mudrová se vdala, řeč měl Martin Myšička

Léto je obdobím svateb, což platí i pro slavné osobnosti. V tichosti a tajnosti se provdala známá seriálová herečka Barbora Mudrová. Na její svatbě promluvil její dobře známý herecký kolega. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Flérování

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.