Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hurikán Ian dorazil k pobřeží Jižní Karolíny, vítr dosahuje rychlosti 136km/h

Hurikán Ian
Hurikán Ian
Foto: NOAA (National Oceanic & Atmospheric Administration)

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180.000 odběratelů.

Prezident Joe Biden vyhlásil dnes na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Hurikán Ian zasáhl Jižní Karolínu poblíž měst Georgetown a Charleston. Pro Charleston představuje vysokou hrozbu, jelikož podle odborné zprávy z roku 2020 je 90 procent tamních obytných nemovitostí "zranitelných" vůči povodním, uvedla stanice ABC.

Bouře s sebou kromě větru nese i přívalové deště a bouřlivý oceánský příliv. Hladina moře se v nejvíce zasažených oblastech může zvednout až o dva metry. V místech dále od středu hurikánu je také riziko vzniku tornád.

"Škody byly zatím malé, máme nějaké spadané stromy a místní záplavy. Čekáme, že budou narůstat," řekl na tiskové konferenci kolem 19:00 SELČ Kim Stenson, ředitel divize krizového řízení pro Jižní Karolínu.

"Podmínky jsou takové, že ohrožují na životě. Zatím ale nemáme žádné zprávy o obětech," řekl guvernér McMaster.

Ve čtvrtek udeřil Ian na Floridě silou hurikánu čtvrtého stupně a způsobil značné materiální škody. Tamní guvernér Ron DeSantis označil některá města za zdevastovaná. Počet úmrtí příčinou bouře na Floridě je zatím nejasný; úřady hovoří o 21 lidských obětech a nejméně 20 dalších, které s bouří souvisí.

Biden dnes uvedl, že na Floridě "bylo připraveno největší množství záchranného personálu v nedávné historii".

Hurikán Ian se nyní posouvá rychlostí asi 22 kilometrů za hodinu severním směrem napříč Jižní Karolínou k Severní Karolíně.

Témata:  USA hurikán Ian

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 21:47

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy