reklama

"Tento rok nad oběma oceány očekáváme aktivnější sezonu. Bude tedy víc tropických bouří, než je běžné," uvedla ředitelka mexické národní vodní komise Blanca Jiménezová. Středoamerické Mexiko se v období bouří potýká s prudkými vichry a dešti na pobřežích Tichého i Atlantského oceánu.

Nad Atlantikem se podle úřadu letos utvoří 15 až 19 bouří, jejichž vítr dosáhne určité síly a budou proto pro svou význačnost a potenciální nebezpečí pojmenovány. Jména slouží pro lepší komunikaci veřejnosti a úřadů. Atlantský oceán v dlouhodobém průměru zaznamená 12 takových bouří, které většinou postupují od východu na západ a zasahují Karibik a východní pobřeží Spojených států.

Na východě Tichého oceánu vznikne okolo 15 až 18 bouří, dlouhodobý roční průměr je v této oblasti 15 za sezonu, uvádí komise. Celkem nad oběma oceány může do konce roku vzniknout sedm až devět silných hurikánů. Loňský rok jich bylo sedm.

Nejsilnějších bouří předchozí sezony byl hurikán Dorian z přelomu srpna a září, který zpustošil souostroví Bahamy a vyžádal si tam nejméně 50 životů.

reklama