reklama

ČTK to oznámila mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru (HZS) Nicole Studená. 

"Nejhorší situace je ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji a také hlavním městě," sdělila mluvčí hasičů. Hasiči vyjížděli převážně k popadaným stromům a větvím, nebo i k utrženým plechům, deskám nebo tabulím. Jen od 07:00 do 08:00 zaznamenali podle ní operátoři na tísňových linkách 700 hovorů. "Od včerejšího (nedělního) večera jsou operátoři posíleni zhruba o 30 procent a na operačních střediscích HZS ČR je nyní ve službě více než 150 příslušníků," uvedla.

Bez proudu bylo po celé republice kvůli větru před 09:00 přes 100.000 odběrných míst. V síti firmy ČEZ bylo aktuálně 111 poruch na vedení vysokého napětí a 109.000 odběrných míst bez proudu. Nejhorší byla situace ve středních Čechách. V síti společnosti E.ON bylo poruch 23 a bez elektřiny bylo 10.000 domácností na jihu Čech.

Na železnici byla přerušena doprava před 09:00 na skoro třech desítkách úsecích tratí. Potíže byly hlavně v Čechách, například mezi Klatovy a Plzní, Chebem a Plzní či na tratích kolem Českých Budějovic, ale některé tratě uzavřel vítr i na Moravě. V noci na dnešek byl také kvůli problémům s větrem v Německu zastaven provoz na tratích mezi Českem a Německem.

Pád stromu na osobní auto dnes v Libínském sedle na Prachaticku lehce zranil jednoho člověka. Spadlý strom také uzavřel například silnici I/24 u Nové Vsi nad Lužnicí zhruba 500 metrů před hraničním přechodem a na I/50 u Uherského Brodu převrátil vítr nákladní auto s vlekem. Dálniční síť je ale zatím sjízdná bez omezení, uvedl na twitteru po 08:00 mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Kvůli silnému větru bylo také pro dnešek zrušeno zatím sedm zpátečních letů na pražském Letišti Václava Havla. Další spoje mohou kvůli nepříznivému počasí nabírat zpoždění na příletu i na odletu. Letadla zaparkovaná na ploše byla zajištěna, případně umístěna do hangárů, sdělila dnes ráno Kateřina Pavlíková z tiskového odboru letiště.

Na Sněžce vítr v noci na dnešek dosáhl v nárazech rychlosti až 180 kilometrů za hodinu a na dalších místech na horách se rychlost větru přiblížila 130 kilometrům za hodinu, což je síla orkánu (uragánu). Na twitteru to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

I v nížinách se rychlost větru dostala vysoko, v nárazech činila podle meteorologů asi 100 kilometrů za hodinu. Podle ČHMÚ budou problémy se silným větrem trvat po celý dnešek.

reklama