Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meteorologové nově varují před požáry i silným větrem

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

K hrozbě požárů se uprostřed týdne přidává ještě silný vítr. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu upravil časovou platnost výstrahy před požáry a přidal varování před silným větrem. V nárazech bude dosahovat rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. 

Vhodné podmínky pro možný vznik a následné šíření požárů budou přetrvávat ještě dnes a zítra kvůli teplému počasí, absenci srážek a silnému větru.

"Vysoké riziko přetrvává v oblasti většiny území Čech a západu Moravy do čtvrtečního večera, na severu území Čech do pátečního rána, kdy na naše území dorazí od jihu pásmo trvalých dešťových srážek, které riziko vzniku požárů postupně eliminuje," uvedl ústav na sociální síti X.

Od zítra navíc vstoupí platnost výstraha před silným větrem, upozornili meteorologové. 

"Ve čtvrtek 16. 5. bude v širší oblasti centrální části Čech, Českomoravské vrchoviny a okolních regionů zesilovat tlakový gradient a tedy i jihovýchodní proudění. Ve zmíněných oblastech bude od dopoledních do večerních hodin foukat čerstvý vítr s průměrnou rychlostí 6 až 11 m/s, ojediněle i více a s nárazy 15 až 20 m/s (tj. 55 až 70 km/h). Ve čtvrtek později večer a v noci na pátek vítr částečně zeslábne," dodali.

Témata:  počasí vítr požáry ČHMÚ

Aktuálně se děje

21. května 2024 16:12

Boje v Charkovské oblasti vysídlily přes 14 tisíc lidí

V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde Rusové nedávno spustili novou pozemní ofenzívu, bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy