reklama

Meteorologové očekávají, že v noci na většině území s výjimkou severních a jižních částí Čech a také jižní poloviny Moravy zesílí vítr. V nárazech bude dosahovat rychlosti kolem 70 kilometrů za hodinu, na horách to bude až 90 kilometrů za hodinu.

"Pravděpodobně nejsilnější nárazy větru se očekávají před nebo při přechodu studené fronty, která bude přes naše území postupovat zvolna k jihu během středečního dne. Za frontou vítr zeslábne a bude se výrazně ochlazovat," uvedli na sociální síti X.

Ústav zároveň aktualizoval výstrahu před povodňovými jevy. K nynější situaci uvedl, že horní úseky zasažených toků klesají nebo jsou v důsledku manipulací na vodních dílech setrvalé.

"V povodí Orlice a na horním Labi po VD Les Království očekáváme podkročení 1. SPA v úterý odpoledne. Do středečního rána ještě může být překročen 1. nebo 2. SPA na horním Labi pod VD Les Království. Během středy bude postupně podklesávat hladina středního Labe pod úroveň 1. SPA. Na dolním Labi očekáváme v důsledku dotoku vzestup a překročení 1. SPA během noci na středu. V dalších dnech se bude hladina udržovat mírně nad úrovní 1. SPA," podotkli.

Meteorologové dodali, že déšť bude zejména v severní polovině území přecházet do sněhových srážek, takže se v noci na čtvrtek může vytvořit sněhová pokrývka i v nižších polohách.