Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meteorologové varují před silným větrem a povodněmi

Povodně, ilustrační fotografie.
Povodně, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Česko znovu potrápí vítr, který zesílí v noci na středu. V platnosti zůstává také výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před povodňovými jevy. Pro žádnou oblast už ale neplatí extrémní stupeň nebezpečí.

Meteorologové očekávají, že v noci na většině území s výjimkou severních a jižních částí Čech a také jižní poloviny Moravy zesílí vítr. V nárazech bude dosahovat rychlosti kolem 70 kilometrů za hodinu, na horách to bude až 90 kilometrů za hodinu.

"Pravděpodobně nejsilnější nárazy větru se očekávají před nebo při přechodu studené fronty, která bude přes naše území postupovat zvolna k jihu během středečního dne. Za frontou vítr zeslábne a bude se výrazně ochlazovat," uvedli na sociální síti X.

Ústav zároveň aktualizoval výstrahu před povodňovými jevy. K nynější situaci uvedl, že horní úseky zasažených toků klesají nebo jsou v důsledku manipulací na vodních dílech setrvalé.

"V povodí Orlice a na horním Labi po VD Les Království očekáváme podkročení 1. SPA v úterý odpoledne. Do středečního rána ještě může být překročen 1. nebo 2. SPA na horním Labi pod VD Les Království. Během středy bude postupně podklesávat hladina středního Labe pod úroveň 1. SPA. Na dolním Labi očekáváme v důsledku dotoku vzestup a překročení 1. SPA během noci na středu. V dalších dnech se bude hladina udržovat mírně nad úrovní 1. SPA," podotkli.

Meteorologové dodali, že déšť bude zejména v severní polovině území přecházet do sněhových srážek, takže se v noci na čtvrtek může vytvořit sněhová pokrývka i v nižších polohách.

Témata:  počasí vítr povodně ČHMÚ

Související

Aktuálně se děje

10. dubna 2026 21:56

Martin Stropnický má důvod k radosti. Dcera čeká miminko, odhalila to Leichtová

Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje. Krásné tajemství neustrážila Anna Grundmanová (za svobodna Stropnická), dcera herce a politika Martina Stropnického. Pravdu prozradila těhotná Kristýna Leichtová, která zveřejnila společné fotky s kamarádkou. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Jaro v Praze

Počasí: Jaro je definitivně tady. Teploty příští týden citelně porostou

Nadcházející týden přinese do Česka proměnlivé jarní počasí, které doprovodí citelné teplotní rozdíly i silnější vítr. Zatímco pondělí odstartuje s příjemnými teplotami až 19 °C a varováním před nárazy větru na Českomoravské vrchovině, polovina týdne se ponese ve znamení přibývající oblačnosti a občasných srážek. Výhled na závěr období však slibuje postupné vyjasňování a návrat jarního tepla s maximy dosahujícími hranice 20 °C.