reklama

Na druhém stupni ze tří byl pouze Černovický potok v jihočeských Tučapech. Varování meteorologů před možným vzestupem hladin platí pro jih a východ Čech i části Moravy od středečního poledne do odvolání. Nejvyšší riziko je v západní polovině Jihočeského kraje.

Na Vysočině platil první povodňový stupeň dnes po ránu na šesti měřicích stanicích, které jsou na řekách Sázava, Šlapanka, Svratka a Jihlava. V Kraji byl navíc místy poměrně silný vítr, hasiči proto museli odklízet vyvrácené stromy z několika silnic.

Středeční obleva s táním sněhu vzedmula hladiny toků také v Královéhradeckém kraji. Prvního stupně povodňové aktivity (SPA) dosahovaly dnes ráno řeky Metuje v Krčíně, Divoká Orlické v Orlickém Záhoří a Cidlina v Jičíně. "Kulminace na zasažených tocích se budou posunovat na níže položené úseky vodních toků. Dosažení prvního SPA je možno očekávat v profilu Tichá Orlice - Čermná. Dosažení druhého SPA nepředpokládáme," uvedl ráno Jiří Petr z dispečinku Povodí Labe.

První povodňový stupeň, označovaný bdělost, ráno platil také na toku Liboc ve Vilémově na Chomutovsku a na Mandavě ve Varnsdorfu ve Šluknovském výběžku. Na dalších potocích a řekách na severu Čech je zatím situace klidná.

Na jihu Moravy se dosud na svou běžnou výšku nevrátila hladina Dyje a Svratky. První povodňový stupeň platil ráno na čtyřech místech v Jihomoravském kraji, hladiny by ale už stoupat neměly.

Podle předpovědi ČHMÚ bude dnes v České republice zpočátku převažovat oblačnost, zejména na severu a severovýchodě země může místy pršet. Ve vyšších polohách by mohlo sněžit. Srážek ale bude ubývat. Nejvyšší denní teploty budou nejčastěji mezi pěti až deseti stupni Celsia.

reklama