Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí devastuje Rakousko. Povodně i přívaly sněhu, seniora usmrtila masa bahna

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

S přívaly sněhu, nebezpečím lavin i místními záplavami se dnes potýká jih a západ Rakouska. Sesuvy podmáčené půdy zničily několik domů a v Korutanech si vyžádaly i jeden lidský život. Několik výše položených obcí sníh odřízl od okolního světa, jednou z nich je i Heiligenblut pod horou Grossglockner, informovala agentura APA.

Vydatné sněžení i déšť zasáhly především spolkové země Tyrolsko, Salcbursko a Korutany. Ve východním Tyrolsku zůstaly dnes kvůli nebezpečí lavin uzavřené školy. Díky tomu, že se počasí dočasně zlepšilo, mohly v horských oblastech vyletět vrtulníky, z nichž odborníci hledají místa, kde by se mohly utrhnout laviny.

V Korutanech se z břehů vylilo několik jezer. Například na jezeře Faaker See nedaleko Villachu naměřili stoletou vodu. Z břehů se vylila také řeka Dráva v obci Lavamünd na hranici se Slovinskem. Střed města úřady uzavřely. Rozvodněné jsou i přítoky Drávy, řeky Gurk a Mura.

V obci Bad Kleinkirchheim na severu Korutan se utrhl podmáčený svah a zemina zavalila dům. Jeho 80letého majitele, který se nacházel v blízkosti budovy, záchranáři vyprostili po několika hodinách mrtvého. "Zadní strana domu je zcela vtlačená, stojí už jen průčelí," řekl starosta obce Matthias Krenn.

Das war knapp ? #salzburg https://t.co/lJJInXkEPW

— JaciWinkler (@WinklerJaci) November 18, 2019

Také nad lyžařským střediskem Bad Gastein v Salcbursku se utrhl svah a bahno zavalilo dva obytné domy. Masa zeminy nejdříve zcela zničila jednu budovu, která se následně sesunula na druhý, pod ní stojící dům. Dvě ženy, které domy obývaly, se podařilo vyprostit živé, i když zraněné. O víkendu se podmáčené svahy utrhly kvůli vydatnému dešti na více místech západního Rakouska.

Mnohde jsou mimo jiné kvůli popadaným stromům domácnosti bez elektřiny. V Tyrolsku jich bylo dopoledne ještě 1700, v Korutanech 1400. Uzavřená je i řada silnic, mimo jiné Tauernská dálnice A10 mezi Villachem a městem Spittal an der Drau. Ve druhém z měst napršelo a nasněžilo od začátku měsíce už tolik jako jindy za celý listopad.

Zatímco dnes by měly sněžení a déšť polevit, v noci na úterý a v úterý bude podle meteorologů opět ve vyšších polohách silně sněžit a v nižších polohách pršet.

Témata:  Rakousko sněžení počasí povodně

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy