Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí devastuje Španělsko. Video ukazuje, jak voda zaplaví město za pár vteřin. Premiér učinil historické rozhodnutí

Povodně ve Španělsku
Povodně ve Španělsku
Foto: Profimedia

Španělsko čelí ničivým záplavám, které si dosud vyžádaly přes dvě stě obětí a zanechaly desítky tisíc lidí bez domova či přístupu k základním službám. V reakci na tuto přírodní katastrofu španělský premiér Pedro Sánchez nařídil největší mírové nasazení vojenských jednotek v historii země.

Do postižených oblastí ve Valencii bylo vysláno 10 000 vojáků a policistů. Přes veškeré úsilí však čelí místní úřady silné kritice ze strany obyvatel za opožděnou reakci a nedostatečnou protipovodňovou ochranu, uvedl server BBC.

Pedro Sánchez přiznal, že dosavadní opatření nejsou dostatečná a že „existují vážné problémy a nedostatky“. Na místě již operuje přibližně 1 700 vojáků, kteří se snaží odčerpávat vodu z podzemních tunelů a parkovišť, odkud stále hrozí nebezpečí uvěznění.

Premiér slíbil mobilizaci všech dostupných prostředků, aby se pomoc dostala do všech postižených oblastí. Stále však existují oblasti, kam se záchranáři dosud nedostali.

Španělská meteorologická služba vydala v úterý pro region Valencie nejvyšší červenou výstrahu, avšak varování dorazila na mobilní telefony obyvatel až večer, což vzbudilo značnou kritiku.

Video: |

Starostka města Benetússer Eva Sanz pro španělskou televizi TVE uvedla, že obyvatelé dostali varování až ve chvíli, kdy už voda dosahovala „po krk“. Španělské ministerstvo vnitra odpovědnost přeneslo na provinční úřady, které však tvrdí, že se řídily specifickým protokolem.

Sánchez představil pětibodový akční plán, jehož cílem je nejen záchrana životů a pátrání po pohřešovaných, ale i obnova poškozených veřejných služeb a zajištění bezpečnosti. Záchranné operace mají podporu těžké techniky, jako jsou buldozery a kamiony, které pomáhají s odstraňováním trosek a bahna. Na podporu místních úřadů bylo zřízeno také koordinační centrum pro dobrovolníky, kam přišlo na deset tisíc lidí ochotných pomáhat.

Španělsko požádalo o podporu z evropského fondu solidarity a premiér zdůraznil, že národ musí jednat jednotně a bez politických sporů. Podle jeho slov je nutné všechny ideologie a rozdíly odložit stranou a zaměřit se na obnovu a pomoc postiženým.

Navzdory složité situaci premiér Sánchez zdůraznil, že vyšetřování a zjišťování odpovědnosti přijde na řadu až poté, co bude zajištěna okamžitá pomoc pro obyvatele, kteří přišli o domovy a základní prostředky.

Témata:  Španělsko povodně ve Španělsku

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 14:46

Není to tak, jak se píše. Michal David prozradil, co ví o stavu Leona Tsoukernika

Dramatické je v posledních dnech dění kolem boháče Leona Tsoukernika, který je známý i pro své vazby na slavné osobnosti. Jednou takovou je Michal David. A právě známý hitmaker naznačil, že by to s Tsoukernikem snad nemuselo být tak špatné. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy