Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Léto v Česku končí? Prudce se ochladí, varují meteorologové

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Meteorologové varují, že s koncem léta se v Česku výrazně ochladí. Denní teploty se během příštího měsíce sníží z nynějších 26 stupňů Celsia na 21 stupňů, a noční teploty mohou klesnout až k deseti stupňům.

Český hydrometeorologický ústav předpovídá, že s příchodem podzimu dojde v Česku k postupnému ochlazení počasí. V následujícím měsíci by měly teploty klesnout o několik stupňů, i když meteorologové avizovali, že „počasí v příštích čtyřech týdnech by se mělo teplotně pohybovat zhruba kolem hranice průměrných a nadprůměrných hodnot."

Přesto budou teploty postupně klesat.

Do konce srpna se denní teploty udrží kolem 25 až 26 stupňů Celsia, zatímco noční teploty klesnou na 12 až 14 stupňů. S nástupem září však dojde k ochlazení – během prvního týdne se denní teploty sníží na 24 stupňů, ve druhém týdnu dokonce na 21 stupňů. V polovině září pak mohou noční teploty klesnout až na 10 stupňů.

Experti předpovídají, že srážky v následujících čtyřech týdnech budou převážně odpovídat dlouhodobému průměru. "Srážkově by se jednotlivé čtyři týdny předpovědi měly pohybovat převážně v mezích dlouhodobého průměru," uvedli meteorologové.

Tohle jsou jedny z hezčích pranostik, předvídajících chladné září: "Konec srpna jasný, vinobraní krásný," "Když v srpnu moc hřmí, málo se zrní," a nebo "Srpen k zimě hledí a rád vodu cedí."

Témata:  počasí léto

Související

Aktuálně se děje

8:58

Máslo je starší, než tušíte. Víte, kdy se objevilo poprvé?

Máslo je jedním z nejstarších a nejrozšířenějších mléčných výrobků na světě. Jeho historie sahá tisíce let zpátky a v mnoha kulturách hraje klíčovou roli jak v kuchyni, tak i v tradičním léčitelství. Vyrábí se z mléčného tuku, který se získává z kravského, ovčího nebo kozího mléka, a je oblíbenou ingrediencí nejen při pečení a vaření, ale také jako pomazánka.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Povodně, ilustrační foto

MANUÁL: Povodně mohou zasáhnout Česko už za pár dní. Jak se na ně připravit?

Povodně jsou jednou z nejzávažnějších přírodních katastrof, které mohou postihnout nejen velká území, ale i lokální oblasti v blízkosti vodních toků. Časté extrémní srážky, tání sněhu nebo poruchy na hrázích mohou způsobit, že voda rychle stoupne a zaplaví obytné domy, silnice či celé vesnice. Je proto klíčové vědět, jak se na povodně připravit a co udělat pro to, aby se minimalizovaly škody na majetku i ohrožení života.