Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí v Česku dnes ovlivní saharský písek. Může být chladněji

Jarní počasí
Jarní počasí
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Dnešní počasí v Česku znovu ovlivní saharský prach, který způsobí vznik oblačnosti, která nebyla předpovězena meteorologickými modely. Tento jev může snížit očekávané maximální teploty, které měly vyrůst k 25 stupňům.

Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) prostřednictvím sítě X. Saharský prach se letos do České republiky již dostal několikrát, během velikonočního víkendu dokonce vyvolal na většině území smogový stav.

Dnešní prach proudí do ČR z jihozápadu, původně dokonce z oblastí severozápadní Sahary. "Tentokrát se nachází ve vysoké a střední oblačnosti, která je výrazně rozsáhlejší a mohutnější, než odhadovaly numerické modely," uvedl ČHMÚ.

Například v Plzni se ráno očekávalo jasno, ale ve skutečnosti se již částečně zatahuje vysokou a střední oblačností ze směru jihozápadu, jak upozornili meteorologové.

Tento fenomén vzniká během bouří nad Saharou, při kterých se do vzduchu dostává velké množství písku. Díky síle větru se potom tento písečný prach může dostat až do Evropy nebo okolních afrických států. 

Témata:  počasí Písek

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy