reklama

Voda zatopila louky, zahrady, silnice nebo garáže. Odpoledne začal déšť ustávat a hladiny začaly klesat. Na východě republiky má ale pršet i v dalších hodinách, tamní řeky jsou přitom už nyní na prvním nebo druhém povodňovém stupni.

Na prvním stupni je i řeka Ostravice na Frýdecko-Místecku, u jejíhož soutoku s Morávkou se dnes odpoledne převrhl raft s dvěma dětmi a jedním dospělým. Jedno z dětí zemřelo. V sobotu v rozvodněné řece u Osoblahy na Bruntálsku zemřel muž. V řece plavalo také tělo ženy, kvůli nepříznivému počasí a silnému proudu policie ale pátrání po ní zatím nezahájila.

Moravskoslezský kraj silný déšť a rozvodněné řeky sužují několik dní. V Lubině na Novojičínsku se dnes vinou deště a podmáčené půdy sesunul kus svahu. Popadané stromy poškodily rozvody elektrické energie a ohrožují také přilehlé stavby, obyvatelé dvou rodinných domů byli evakuováni a devět domů je bez proudu.

V Čechách záplavy postihly zejména Liberecký a Pardubický kraj. Nadále tam prší, i když ne tak intenzivně jako v sobotu a stav ohrožení platí na Smědé na Frýdlantsku. Řasnice ve Frýdlantu během dne klesla na druhý stupeň. Nejhorší je situace v oblasti Višňové, kde voda zaplavila louky a pod vodou jsou i některé komunikace směrem do Předlánců. Neprůjezdná je také silnice na Černousy. Nikoho ale nebylo nutné evakuovat.

V Pardubickém kraji se z koryta opět vylila řeka Novohradka v obci Luže na Chrudimsku, hranici třetího stupně překročila už ráno. Později hladina klesla, naopak v podvečer na nejvyšší stupeň vystoupala Chrudimka v Nemošicích a těsně pod hranicí třetího stupně byla Novohradka v Úhřeticích na Chrudimsku.

Podle hasičů ale nebylo nutné nikoho evakuovat. Po intenzivních deštích v okrese se znovu dostala z Podolského potoka voda i do skladu Správy státních hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce. Na rozdíl od minulého týdne ale ropné látky tentokrát ze skladu podle jeho zástupců neunikly.

V sousedním Královéhradeckém kraji rozvodněné řeky většinou už stagnovaly nebo začaly klesat. Druhý povodňový stupeň byl nadále na níže položené řece Orlici v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Na řadě dalších míst byly první stupně. Na ten vystoupalo také Labe v Kostelci nad Labem na Mělnicku. Druhý stupeň je na Mrlině ve Vestci na Nymbursku.

Na Moravě na třetí stupeň v noci na dnešek stoupla na Hodonínsku říčka Velička ve Velké nad Veličkou a později i ve Strážnici. Během dne hladina klesla a oba profily jsou na prvním stupni.

S ustáním deště klesá i hladina říčky Bystřičky nad stejnojmennou vodní nádrží na Vsetínsku, kde ještě odpoledne byla na třetím stupni. Druhý stupeň je ještě pod nádrží.

Obdobný vývoj byl i na řekách v Olomouckém kraji, déšt tam ale ustává, řeky po nočním vzestupu klesají a jen na několika místech platí první stupeň. Dvojka je jen na Bečvě v Teplicích na Přerovsku, hladina ale už dál nestoupá. Nicméně v regionu stejně jako v Moravskoslezském kraji dál platí výstraha před vydatným deštěm. V severní části kraje, kde se hladiny vodních toků zvyšovaly i v sobotu, má výstraha meteorologů vysokou prioritu.

reklama