Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sabine i Ciara. Proč má stejný orkán dvě jména?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Bouře, která se přihnala na západ Evropy, se v různých zemích jmenuje jinak. V Německu je to Sabine, v Británii, Nizozemsku nebo Irsku Ciara. Agentura DPA v této souvislosti píše, že od roku 2002 si lidé mohou názvy tlakových níží a výší za poplatek "rezervovat" u Ústavu meteorologie berlínské Svobodné univerzity.

Objednat si jméno pro tlakovou výši stojí asi 356 eur (8913 korun), pro níži necelých 237 eur (5934 korun). Letos nesou níže ženská jména, název současné bouře pochází od jisté Sabine Kaufmannové. Žádné podrobnosti o ní meteorologický institut Svobodné univerzity nezveřejnil.

Se jménem Ciara přišel britský meteorologický ústav. Odborníci vybírají pro bouře jednoduchá jména, aby to usnadnilo komunikaci s veřejností.

V Německu s nápadem dávat tlakovým nížím a výším jména přišla v roce 1954 tehdejší studentka a pozdější hlasatelka předpovědi počasí na veřejnoprávní televizi ZDF Karla Wegeová. Navrhla, aby níže nesly ženská jména, výše mužská.

Tento zvyk se udržel do roku 1998, kdy narazil na odpor feministek. V reakci na to meteorologové používání mužských a ženských jmen pro označování tlakových výší a níží střídají. V letech se sudým letopočtem, tedy i v roce 2020, se budou níže jmenovat po ženách, výše po mužích. Příští rok to bude zase obráceně.

Témata:  orkán Sabine počasí vichřice

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy