reklama

ČEZ dnes v 10:00 evidoval 129 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny přes 23.000 odběrných míst, ke 14:00 poruch ubylo na 86 a míst bez dodávek na 17.500. "Jsou to nové poruchy z dnešního dne, téměř vše ze včerejška (pondělí) máme opraveno a dodávky obnoveny," uvedla Holingerová. Nové poruchy podle ní vznikají pravděpodobně tím, že na vedení padají stromy a větve nalomené pondělním větrem.

Kvůli vysokému množství poruch trvá kalamitní stav, který ČEZ vyhlásil v některých okresech Plzeňského, Libereckého, Středočeského a Královéhradeckého kraje a na Havlíčkobrodsku na Vysočině. "Předpokládáme odvolání kalamitního stavu v odpoledních hodinách," zopakovala mluvčí ČEZ.

E.ON dopoledne odvolal kalamitní stav v Jihomoravském kraji a v poledne ve své distribuční části Kraje Vysočina. "Vyhlášený kalamitní stav Jihočeského kraje zůstává v platnosti," uvedla Herodesová kolem 14:00. Firma během dneška snížila počet domácností bez elektřiny z 19.000 zatím na 7000.

Na jižní Moravě měl E.ON bez dodávek 1400 míst na Blanensku a v oblasti Brno-venkov. Na Vysočině to bylo 380 míst na Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku, 600 domácností bez elektřiny firma eviduje ve Zlínském kraji. Na jihu Čech má E.ON podle mluvčí bez proudu 4400 míst a řadu poruch k odstranění. "V několika případech se jedná o těžce přístupný terén," doplnila Herodesová. Většina poruch by podle ní měla být odstraněna do večera.

Silný vítr zasáhl Česko v noci na pondělí a další vlna udeřila v pondělí odpoledne. Poryvy na řadě míst způsobily výpadky proudu a komplikovaly dopravu. Podle meteorologů dnes večer a v noci na středu vítr sice zeslábne, ve středu ale opět zesílí a v nárazech bude mít rychlost až 70 kilometrů v hodině, na horách i více.

reklama