reklama

Francouzská meteorologická služba již v neděli večer vydala oranžovou, tedy druhou nejvážnější výstrahu pro 42 departementů, tedy bezmála polovinu, a varovala před vysokými "záplavovými vlnami" na pobřeží. Dnes ráno výstraha stále platila pro 38 departementů na severu Francie. Bez elektřiny se ocitlo na 130.000 domácností. "Naše týmy jsou v terénu a snaží se situaci vyřešit," oznámil ve svém prohlášení provozovatel elektrické sítě Enedis.

Zejména na severu Británie bouře způsobila rozsáhlé záplavy a meteorologové dál varují před silným větrem, vydatným deštěm a sněhem. "I když bouře Ciara postupně odchází, neznamená to, že nás čeká klidnější počasí," uvedl meteorolog Alex Burkill. Počasí podle něj zůstane velmi nestálé. Meteorologové varovali zejména před hrozícími sněhovými bouřemi, stále silným větrem a námrazou, které by mohly Británii zasáhnout v příštích třech dnech. V některých oblastech by mohlo napadnout až 20 centimetrů sněhu.

Kvůli bouři, které se v Německu říká Sabine a v Británii Ciara, byla přerušena doprava na celých Britských ostrovech, zrušení či odložení spojů zasáhlo leteckou, železniční i lodní přepravu. Dopravu na silnicích i železnicích zablokovaly zejména popadané stromy. Bouři doprovázely přívalové deště a vítr o síle podobné hurikánu. Největší rychlost větru - 150 kilometrů za hodinu - zaznamenali ve vesnici Aberdaron ve Walesu. I dnes stále platí přes 170 vydaných varování před záplavami, ohrožen je zejména sever Anglie i jižní pobřeží, nejvíce pak hrabství Yorkshire a Lincolnshire. V neděli večer zůstávalo bez elektřiny 62.000 domácností, v pondělí jejich počet podle BBC poklesl na více než 20.000.

zdroj: YouTube

V Belgii v noci na dnešek rychlost větru v nárazech přesahovala rychlost 120 kilometrů za hodinu, což je podle místních meteorologů nejvíce za posledních několik let. Na některých místech kvůli popadaným stromům nabíraly velké zpoždění vlaky, v Bruselu v neděli večer a dnes ráno nejezdila část městské dopravy.

V belgické metropoli měli hasiči v noci téměř 800 výjezdů. Museli se vypořádat se sedmi desítkami popadaných stromů a množstvím poničených přístřešků či částí budov. Zdravotníci ošetřili několik desítek lehčích zranění, žádná vážnější nejsou hlášena.

Výstraha před silným větrem platí v Belgii i pro dnešek, ačkoli jeho nárazy proti noci mírně polevily a obloha nad metropolí se vyjasnila.

reklama