Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svět zažil druhý nejteplejší březen v historii měření

Země
Země
Foto: Pixabay

Svět má za sebou druhý nejteplejší březen v historii měření. Oznámila to dnes ve své pravidelné měsíční zprávě unijní meteorologická služba Copernicus. Druhý nejnižší rozsah v historii satelitních dat byl v březnu zaznamenán u antarktického mořského ledu.

Nadprůměrně teplo bylo podle služby na rozsáhlém území zahrnujícím severní Afriku, jihozápadní Rusko a většinu Asie, kde padlo mnoho nových březnových teplotních rekordů. Teploty byly v březnu nadprůměrné také v jižní a střední Evropě a podprůměrné ve většině severní Evropy.

Výrazně nadprůměrné teploty se vyskytly také na severovýchodě Severní Ameriky, v Argentině a sousedních zemích, ve velké části Austrálie a na pobřeží Antarktidy. Naopak nadprůměrně chladno bylo v západní a střední části Severní Ameriky.

Pokud jde o mořský led, v Antarktidě byl v březnu druhý nejnižší v historii satelitních dat, 28 procent pod průměrem. Podle zástupkyně ředitele unijní služby Samanthy Burgessové "po rekordně nízkém rozsahu v únoru dosáhl antarktický mořský led v březnu druhého nejnižšího rozsahu v rámci 45letého souboru satelitních dat, čímž pokračuje dlouhodobý trend poklesu mořského ledu v polárních oblastech". Koncentrace mořského ledu byla výrazně podprůměrná ve všech sektorech oceánu kolem Antarktidy.

V Arktidě byla březnová rozloha mořského ledu čtyři procenta pod průměrem, což je čtvrtá nejnižší hodnota za březen v záznamu satelitních dat. V kontrastu s většinou podprůměrnými koncentracemi mořského ledu v ostatních sektorech Severního ledového oceánu byly koncentrace výrazně nadprůměrné v Grónském moři.

Dnešní věstník se věnuje také hydrologické situaci. V březnu bylo podle zprávy v severní Evropě a nad Tureckem nadprůměrně vlhko. K oblastem, kde v březnu tohoto roku naopak panovalo nadprůměrné sucho, patřila většina Pyrenejského poloostrova, alpský oblouk, části střední Evropy, východní Balkán a severozápadní pobřeží Kaspického moře. Na Pyrenejském poloostrově byly podmínky příznivé pro vznik požárů.

Nadprůměrně sucho bylo také v Argentině, v jižní Austrálii, v jihozápadní Africe a v některých částech Asie. V mnoha případech byly tyto podmínky spojeny s nadprůměrně vysokými teplotami.

Mimo Evropu bylo v březnu 2023 nadprůměrně vlhko v některých částech USA, v několika oblastech Asie, na Africkém rohu, na Novém Zélandu, v severní Austrálii, v části jižní Afriky a v Brazílii. V mnoha regionech vedly vydatné srážky k záplavám.

Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou jménem Evropské komise realizuje Evropské středisko pro střednědobé předpovědi počasí za finanční podpory EU, pravidelně vydává měsíční klimatické bulletiny, v nichž informuje o pozorovaných změnách globální teploty vzduchu při povrchu, pokrytí moří ledem a hydrologických proměnných.

Témata:  Země 1

Aktuálně se děje

13. července 2024 21:54

Bidenův nečekaný spojenec. Prezidentovu kandidaturu podpořil Sanders

Úřadujícího amerického prezidenta Joea Bidena, který v poslední době čelí kritice některých spolustraníků, překvapivě podpořil jeho někdejší politický soupeř Bernie Sanders. Senátor ze státu Vermont. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy