reklama

Podle meteorologů však přesto představuje pro obyvatele pobřežních oblastí velké nebezpečí. Přinesl s sebou totiž silný vítr a intenzivní srážky; spolu s lokální záplavami jsou podle agentury AP hlášeny výpadky elektřiny a různé materiální škody, mimo jiné poškozené lodě.

Texaský guvernér Greg Abbott již v sobotu pro 32 okresů na jihozápadě Texasu vyhlásil stav přírodní katastrofy a doporučil lidem dobrovolnou evakuaci. Nejsilnější varování dostali lidé z pobřežního pásu mezi Port Mansfield a zátokou Mesquite Bay, celkem má ale živel zasáhnout území dlouhé téměř 500 kilometrů, než se postupně přesune nad severovýchodní Mexiko.

"Ačkoli Hanna je nyní tropická bouře, mohou silný déšť a vítr, vzestupy hladin, nebezpečný příboj a ojedinělá tornáda představovat hrozbu," varovalo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Dnes ráno místního času (odpoledne SELČ) se bouře pohybovala v oblasti americko-mexické hranice a doprovázel ji vítr o rychlosti 85 kilometrů za hodinu.

Hanna se v sobotu stala prvním hurikánem letošní hurikánové sezony v oblasti Atlantiku. Nad Mexickým zálivem ji provázel vítr o rychlosti až 145 kilometrů za hodinu, ten ale při postupu k pevnině postupně zeslábl až na 112 kilometrů v hodině, což Hannu z kategorie hurikánů opět vyřadilo.

zdroj: YouTube

Úřady místní obyvatele vyzvaly, aby bouři přečkali doma a nezapomínali přitom na hygienická opatření spojená s prevencí proti šíření koronaviru. Texas patří k těm americkým států, které pandemie nemoci covid-19 sužuje nejvíce. Vzhledem ke stávajícím bezpečnostním opatřením a nutnosti dodržovat odstupy jsou velkou výzvou i případné evakuace. Provizorní přístřešky byly otevřeny v hotelech, školách a tělocvičnách. V texaském okresu Hidalgo byla rovněž jedna z budov uzpůsobena jako přístřeší po evakuované, kteří měli pozitivní test na koronavirus nebo byli jiným způsobem vystaveni nákaze. Místní úřady vyzvaly všechny evakuované, aby si s sebou do úkrytu vzali roušky a dezinfekční gely, jestliže to bude možné.

"Ještě to nemáme ani zdaleka za sebou. Očekáváme katastrofické záplavy," citovala agentura AP Chrise Birchfielda, který pracuje pro Národní meteorologickou službu (NWS) službu ve městě Brownsville.

Předpovědi tvrdí, že na některých místech by mohlo během několika málo hodin napršet až 300 milimetrů srážek, v některých případech bezmála 500 milimetrů, což by společně se vzedmutím hladiny moře mohlo zaplavit řadu sídel na pobřeží.