reklama

"Momentálně leží na hřebeni Jeseníků 20 až 25 centimetrů sněhu, z toho asi deset nového, který napadl v noci. Kolem Ovčárny je ve 1300 metrech zhruba 40 centimetrů sněhu. Jsou zprovozněny běžecké trasy z Ovčárny na Červenohorské sedlo, které dnes projela rolba. Stopy jsou také v okolí Paprsku," uvedl Hejtmánek.

První lavinový stupeň horští záchranáři vyhlásili kvůli tomu, že při předchozím sněžení napadlo v lavinových svazích kolem půl metru sněhu, který byl větrem utlačen a na to napadl nový sníh. "Vzhledem k tomu že foukal vítr, napadlo místy i více sněhu, který tam vítr uložil. Může se tak stát, že na prudších svazích mohou lyžaři uvolnit nějakou lavinku," doplnil Hejtman.

Jeseníky byly v uplynulých dnech pod náporem návštěvníků. Nadměrný počet lidí byl pode dispečera horské služby celé svátky, až dnes návštěvnost polevila. "Převažují pěší, běžkařů je poměrně málo," dodal dispečer.

Provoz v jesenických lyžařských areálech je stejně jako ve zbytku republiky zastaven od 27. prosince kvůli nařízení vlády v souvislosti s pandemií koronaviru. Svahy, v nižších polohách převážně s pracně vyrobeným umělým sněhem, tak okupují hlavně lidé s boby a sáňkami. Provozovatelé středisek jako například na Červenohorském sedle, využívají poklesu teplot dál k zasněžování. "Využíváme každou příležitost a zasněžujeme. Momentálně finišujeme spojku a žlutou," vzkázali lyžařům zástupci areálu na sociální síti. Všichni přitom doufají, že se areály co nejdříve opět spustí.

reklama