Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vichřice, k tomu vzestup hladin řek. Výstraha před počasím rozšířena

Povodně, ilustrační foto
Povodně, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na severu Moravy a ve Slezsku hrozí ve druhé polovině noci a v neděli vzestup řek na první, tedy nejnižší povodňový stupeň. Na menších tocích ale nelze vyloučit krátkodobé dosažení druhého stupně. Důvodem je nasycenost půdy vodou a očekávané noční srážky.

Varování s nízkým stupněm nebezpečí dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V platnosti zůstává i dřívější výstraha před silným větrem, která se týká východní poloviny Čech, celé Moravy a Slezska.

Varování před vzestupem hladin platí pro sever Moravy a Slezsko od půlnoci do nedělních 15:00. Meteorologové očekávají, že v noci v regionu spadne 15 až 40 litrů vody na metr čtvereční. Ojediněle se mohou vyskytnout bouřky. "Situaci na tocích mohou komplikovat popadané stromy v důsledku silného větru, který během noci na neděli a nedělního rána bude zvolna slábnout," uvádí ČHMÚ.

#vystraha Aktuální výstrahu na silný vítr a velmi silný vítr rozšiřujeme o povodňovou bdělost pro severní oblasti Moravy a pro Slezsko. Očekává se dosažení 1. SPA, na menších tocích nelze vyloučit i krátkodobépřekročení 2. SPA. Situaci mohou komplikovat popadané stromy.

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) October 3, 2020

Před silným jihovýchodním až jižním větrem varovali meteorologové v pátek. V nárazech může foukat rychlostí až 90 kilometrů v hodině, místy mohou poryvy dosáhnout i 110 kilometrů v hodině.

Výstraha před velmi silným větrem platí od dnešního poledne do nedělních 08:00 pro všechny moravské kraje, celou Vysočinu, Pardubický i Královéhradecký kraj a dále pro východní okresy v Jihočeském, Středočeském a Libereckém kraji. Vysoký stupeň nebezpečí hrozí hlavně v Jizerských horách, Krkonoších, Jesenících a na Českomoravské vrchovině.

#VYSTRAHA Polojasno až jasno, odpoledne a večer od jihozápadu přibývání oblačnosti a místy přeháňky. Nejvyšší teploty 21 až 25 °C místy až 27 °C. Je vydaná výstraha, na silný vítr. Sledujte situaci na https://t.co/EEh5Qx67PAVýstraha ve videu:https://t.co/qf3HufEo60

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) October 3, 2020

Lidé by podle meteorologů neměli sílu větru podceňovat. "Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách," uvádí ČHMÚ. Vítr také může přerušit dodávky proudu.

Témata:  počasí vítr povodně Moravskoslezský kraj řeky

Aktuálně se děje

10:59

Korupce v Rusku. Šojgu přijde o náměstka, soud ho poslal do vazby

Ruskem otřásá korupční aféra na nejvyšších místech. Moskevský soud ve středu poslal do vazby náměstka ministra obrany Sergeje Šojgua. Timur Ivanov byl zadržen v úterý pro podezření z braní úplatků, za což v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení. O případu informují ruská média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy