Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výstraha meteorologů: V Česku udeří mráz, může napáchat škody na vegetaci

mráz
mráz
Foto: Pixabay

Na Vysočině, v jižních Čechách a v Plzeňském a Karlovarském kraji bude v noci a ve středu ráno mrznout. Mráz může poškodit vegetaci, zejména teplomilné plodiny, zeleninu, vinnou révu a kvetoucí ovocné stromy. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) s nízkým stupněm nebezpečí platí od půlnoci do středečních 07:00.

Meteorologové upozorňují na to, že zeleninu a nízké rostliny lze zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů. U stromů mohou lidé použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je například orosování drobnými vodními kapičkami. Využít lze i protimrazové svíce.

"Ve volné krajině je v souladu s obecně platnými předpisy a podle aktuální situace možné chránit vegetaci před mrazem také zapálením slámy nebo klestí," dodal Český hydrometeorologický ústav.

Mrazy srazily úrodu ovoce naposledy loni, a to meziročně o 27 procent na 129.911 tun. Ztráty kvůli poklesu produkce a zhoršení kvality ovocnáři loni odhadli asi na 200 milionů korun. Jarní mrazy přicházející v dubnu a v květnu decimovaly úrodu ovoce v Česku i v letech 2017, 2016 a 2011. Proti škodám z mrazů se nelze pojistit.

Ministerstvo zemědělství na konci března uvedlo, že o případných kompenzacích škod způsobených mrazy by se mohlo rozhodovat až po odeznění mrazů a zjištění reálných škod. Za loňské mrazy vláda přidělila ovocnářům kompenzace 50 milionů korun.

Témata:  počasí mráz Vysočina

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy