Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VÝSTRAHA počasí ČHMÚ? Žene se do Česka mimořádně silný déšť a vítr

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před extrémními povětrnostními podmínkami, které Česko zasáhnou od čtvrtka až do konce týdne. Předpověď naznačuje vydatný déšť a možnost extrémní výstrahy s nejvyšším stupněm nebezpečí. Hrozí silné povodně a o víkendu se navíc přidá vítr, který může vyvracet stromy.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Facebooku varuje: „Od čtvrtka 12. 9. do neděle 15. 9. očekáváme velmi deštivé počasí s výraznými srážkovými úhrny.“ Podle jejich informací může na velké části území napršet přes 100 mm vody, přičemž v exponovaných oblastech, jako jsou Jeseníky, může být srážek ještě více.

„V důsledku toho se předpokládají i výrazné vzestupy hladin vodních toků,“ dodávají meteorologové s varováním před možnými povodněmi.

ČHMÚ zatím oficiálně nevydal výstrahu, ale už teď se připravuje na možnost, že bude muset oznámit nejvyšší stupeň nebezpečí. „Situaci budeme s ohledem na potenciální výrazné dopady bedlivě sledovat a dále upřesňovat,“ říká ČHMÚ. Varování naznačuje, že během zítřka je vysoce pravděpodobné vydání výstrahy s extrémním stupněm nebezpečí. Lidé by měli být připraveni na vážné problémy, které silné deště a vítr mohou přinést.

O víkendu Česko čeká i silný vítr, který situaci ještě zhorší. V kombinaci s už podmáčeným terénem může vítr vyvracet stromy a způsobit další problémy. To znamená, že kromě povodní bude třeba počítat i s možnými škodami na vegetaci a infrastruktury.

Témata:  počasí déšť vítr

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 18:54

Tajná svatba. Barbora Mudrová se vdala, řeč měl Martin Myšička

Léto je obdobím svateb, což platí i pro slavné osobnosti. V tichosti a tajnosti se provdala známá seriálová herečka Barbora Mudrová. Na její svatbě promluvil její dobře známý herecký kolega. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Flérování

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.