Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změny počasí mohou mít horší dopady, než si myslíme. Vědci popsali, co se stane, až roztaje permafrost

Ledovec, ilustrační fotografie
Ledovec, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

Výsledky měření z 64 monitorovacích lokalit odhalují, že oteplování permafrostu je patrné ve všech sledovaných regionech, hloubkách i časových obdobích. To potvrzuje i vedoucí studie Nötzliová, která konstatuje, že změny teplot permafrostu jsou značné a zrcadlí podobný vývoj, jaký vědci pozorují v arktických oblastech.

Největší oteplení bylo zaznamenáno v nejvyšších a nejsevernějších místech Evropy, což naznačuje, že citlivost permafrostu na změnu klimatu je globální problém.

Studie upozorňuje na specifický proces tání permafrostu bohatého na led. Jakmile teplota dosáhne bodu blízko nuly, tání se zpomalí, protože je potřeba značné množství energie k roztavení ledu v podloží. Po roztání ledu však teploty permafrostu dále rychle rostou, což může mít vážné důsledky.

Tání permafrostu ohrožuje nejen přírodní prostředí, ale i ekonomiku. Modely předpovídají, že do roku 2050 roztaje přibližně polovina oblastí, kde se nyní těží ropa, zemní plyn a další nerostné suroviny. Navíc rozmrazování může uvolnit nebezpečné látky a staré patogeny, což představuje další ekologická a zdravotní rizika.

Horský permafrost tvoří zhruba 30 % celkové rozlohy permafrostu na Zemi. Ve Švýcarsku pokrývá přibližně 5 % rozlohy země, většinou ve vysokohorských suťových svazích a skalních stěnách nad 2500 metrů nad mořem. Oteplování permafrostu v těchto oblastech může mít závažné důsledky, například destabilizaci horských masivů, což ohrožuje infrastrukturu a bezpečnost obyvatel v těchto regionech.

Je zřejmé, že oteplování permafrostu je důsledkem globální změny klimatu. Horská a polární prostředí, která zahrnují oblasti s permafrostem, reagují na změny teplot obzvláště citlivě. Zastavení těchto negativních procesů bude vyžadovat komplexní mezinárodní spolupráci a efektivní opatření ke snižování emisí skleníkových plynů.

Zachování horského permafrostu je nejen otázkou ochrany přírodních procesů, ale i strategickým úkolem pro ochranu ekonomické stability a lidského zdraví. Globální oteplování se totiž projevuje i v oblastech, které dosud byly považovány za stálé a neměnné.

Témata:  počasí globální oteplování

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy