Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč máme letní čas i v roce 2025? Pravda o roli EU v celé problematice

Změna času, ilustrační fotografie.
Změna času, ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Jednou z očekávaných událostí nadcházejícího víkendu, který je posledním březnovým, je přechod na letní čas. V noci ze soboty na neděli se ručičky hodinek posunou o hodinu dopředu z 2:00 na 3:00. A to navzdory tomu, že Evropská unie chtěla v uplynulých letech dosáhnout zrušení změn času. 

Historie změny času u nás je zásadně spojena s oběma světovými válkami. Poprvé byl, tehdy ještě v Rakousku-Uhersku, letní čas zaveden v roce 1916 a uplatňoval se až do závěrečného válečného roku 1918.

Poté se vrátil až za druhé světové války, kdy v protektorátu platil nepřetržitě více než dva a půl roku od dubna 1940. Následně se střídal se standardním pásmovým časem až do roku 1949. Definitivně se u nás letní čas uchytil v roce 1979, kdy se ustálila i noc ze soboty na neděli během posledního březnového víkendu jako okamžik změny.

Evropská unie do problematiky již jednou promluvila. V roce 1996 došlo ke sjednocení začátku a konce letního času tak, že začíná během posledního březnového víkendu a končí během posledního říjnového víkendu. Od prvního momentu se přizpůsobilo i Česko, ačkoliv tou dobou ještě nebylo členem bloku. Do roku 1996 u nás končil letní čas v září. 

V posledních letech se EU snažila dosáhnout zrušení střídaní časů. Konec měl nastat už v roce 2019, jenže členské státy se dosud nedokázaly dohodnout na tom, který z časů zůstane zachován. 

Témata:  změna času EU

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 9:19

Anna Slováčková (†29) a konec pietního místa. Felix Slováček musel konat

Rodinní příslušníci a přátelé se v úterý rozloučili s Annou Slováčkovou. Fanoušci tu možnost neměli, protože smuteční obřad byl na přání zesnulé neveřejný. I tak si našli místo, kde uctili památku Slováčkové. Teď už ho ale v Praze budete stěží hledat. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy