Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trápí vás červené pupínky po holení? Lékaři mají několik rad

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Londýn - Holení je trendem moderní doby a netýká se pouze vousů nebo intimních partií, ale i nohou. Pro většinu žen je to prakticky přirozená záležitost, některé ale trpí nepříjemnými problémy, které s sebou hladké nohy přináší. Proč vznikají?

Pokud na holení nohou nepoužíváte depilátory nebo voskové pásky ale holicí strojky, možná jste se už setkali s tím, že vám kůže zčervená, začne svědět a vytvoří se na ní pupínky. Nezřídka bývají i bolestivé a zbavit se jich nedá, nezbývá proto než útrpně čekat, až zmizí sami.

Podle lékařů za to nemůže samotná metoda holení, ale místo, kde se vaše žiletky nachází. Holicí strojek často lidé nechávají ve sprše, kde na něj ale mohou působit bakterie, které se holením následně přenáší na kůži. Bakteriím se totiž v teplém a vlhkém prostředí daří, což si při holení málokdo uvědomuje.

Nevhodné je také používat opakovaně dříve použité holicí hlavice, prakticky vzato ze stejného důvodu. Zbytky chloupků, mýdla nebo holicí pěny totiž opět podporují tvorbu bakterií, které se při holení přenáší na kůži, kde začnou reagovat s pokožkou.

Britský deník The Sun proto na rady lékařů doporučuje před použitím nového strojku umýt pokožku i žiletku mýdlovou vodou, aby se tělo i hlavice zbavily bakterií, nečistot a odumřelé kůže. V případě, že ani změna umístění vašeho holicího strojku a tento postup nezaberou, zkuste si po oholení přiložit na nohy teplý ručník. Pomůže vám zbavit se bakterií rychleji.

Témata:  ženy lékaři

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 10:40

Výplata důchodů v roce 2025: Začaly změny ve výplatních termínech. Vyvrcholí v létě

Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy