Madison - Společensko-ekonomický šok, který přinesl rozpad Sovětského svazu na počátku 90. let minulého století, výrazně zasáhl nejen lidskou populaci. Vliv měl rovněž na divokou zvěř žijící na území někdejší studenoválečné supervelmoci.
Většina druhů velkých savců zde od roku 1991 zaznamenala velký úbytek početních stavů, tvrdí vědci. Informuje server BBC.
Výzkum provedli vědci z americké University of Wisconsin-Madison. Podle jejich názoru za radikálním úbytkem divoce žijící zvěře na území postsovětských států stojí především rozmach pytláctví a rozpad systému ochrany přírody po kolapsu SSSR v roce 1991.
"Podařilo se nám prokázat, že v průběhu 90. let bezprostředně po kolapsu (Sovětského svazu) došlo souběžnému úbytku divokých prasat, hnědých medvědů a losů ve všech ruských regionech," uvádí spoluautorka výzkumu Eugenia Braginová.
Podle jejího přesvědčení za úbytkem stojí jednoznačně lidská činnost, jelikož uvedené druhy jsou velmi odlišné a vyžadují jiné životní podmínky.
Vědci přesto zaznamenali jednu výjimku: Na bývalých sovětských územích došlo k nárůstu populace vlka. Důvod je podle dr. Braginové opět spojen s rozpadem SSSR.
Tamní úřady totiž stavy vlků kontrolovaly a omezovaly. Po kolapsu této mocnosti se však lidé odstřelu šelem přestali věnovat a zaměřili se na atraktivnější úlovky.
Témata: Sovětský svaz, příroda, vědci
Související
11. srpna 2020 9:40
19. června 2020 14:08
7. května 2020 22:02
21. dubna 2020 21:55
5. dubna 2020 9:16