Sovětský svaz

Vladimír Iljič Lenin

"Zázrak na Visle" 1920: Polsko odrazilo bolševickou hrozbu Evropě

Svět

Dva měsíce před polsko-ruskou bitvou u Varšavy v srpnu 1920 napsal bolševický vůdce Vladimir Iljič Lenin: "V blízkosti Varšavy je centrum polské buržoazní vlády, ale i centrum mezinárodního imperialismu... to nám dovoluje zaútočit na tento systém, a to nejen v Polsku, ale i v Německu a Británii".

Vladimír Putin

Putin fušuje do historie. Vyjádřil se k mnichovské dohodě a paktu SSSR s nacisty

Svět

Předválečná Společnost národů (SN), jíž dominovaly Británie a Francie, selhala v předcházení konfliktům a nynější systém mezinárodních vztahů je jedním z nejdůležitějších výsledků 2. světové války. Napsal to ruský prezident Vladimir Putin v rozsáhlém článku, který otiskl ruský deník Rossijskaja Gazeta a americký magazín The National Interest.

Ilustrační foto

Domov

75 let od bombardování Brna: Mezi nálety Sovětů a Američanů byl zásadní rozdíl

Sovětští vojáci za druhé světové války cíle v Brně bombardovali přesněji než Američané. Armáda Spojených států využívala plošné, kobercové bombardování, řekl ČTK Petr Vachůt z Muzea města Brna. Vachůt je spolutvůrcem internetové aplikace zobrazující na mapě Brna jednotlivé dopady bomb. V tomto týdnu uplyne 75. let od zahájení sovětského bombardování Brna.

Sovětský diktátor Josif Stalin

Gulagy: Peklem koncentračních táborů v SSSR prošlo až 18 milionů vězňů

Svět

Jednou z nejtragičtějších kapitol režimu sovětského diktátora Josifa Stalina, který měl na svědomí desítky milionů obětí, byly pracovní tábory, pro které se vžil název gulag. Nápravně-pracovní tábory, ve kterých byla využívána za nelidských podmínek otrocká práce vězňů na těžbu dřeva, práci v dolech či na různých gigantických stavbách, se začaly budovat již za vlády bolševického vůdce Vladimíra Iljiče Lenina, oficiálně byly zřízeny za Stalinovy hrůzovlády. O zřízení systému nápravně-pracovních táborů rozhodla Rada Lidových komisařů před 90 lety, 7. dubna 1930. Odhady historiků uvádějí celkový počet vězňů gulagů na 15 až 18 milionů, z nichž nejméně 1,5 milionu pobyt v táborech nepřežilo.

T-35

Stalinovo monstrum bylo hvězdou přehlídek. V boji však bylo pro posádku rakví

Technika

Na začátku 30. let 20 století mnoho armád uvažovalo o zavedení více věžových tanků. Tato monstra měla být ekvivalentem pozemních bitevních lodí. Takový tank měl mít díky více zbraním možnost vést palbu na více a různé druhy cílů, a měl se tak stát postrachem nepřítele. Není divu, že zemí, která vývoj těchto strojů dovedla nejdál, byl Sovětský svaz.

Ilustrační foto

Moskva přepisuje dějiny, tvrdí Estonsko. Vzalo si na paškál pakt Ribbentrop-Molotov

Svět

Ve sporu o události předcházející začátku druhé světové války estonský parlament ve středu vyzval Rusko, aby uznalo roli Sovětského svazu coby "jednoho z hlavních iniciátorů" světového konfliktu. Podle agentury DPA proti tomuto usnesení hlasoval jediný poslanec. Estonští zákonodárci v něm také odsoudili "snahy úřadů Ruské federace o přepisování dějin".

Vladimír Putin

Rusko opět překrucuje dějiny 2. světové války? Historici se pustili do Putina

Svět

Rusko se pokouší jednostranně vykládat historii podobně, jako činil v minulosti Sovětský svaz. Vyplývá to z odpovědí českých historiků, které oslovila ČTK v souvislosti s polsko-ruským sporem o výklad některých dějinných epizod spojených s druhou světovou válkou. Tento trend v Rusku odborníci vidí i ve vztahu k České republice.

Vladimír Putin, ruský prezident

Další nálož Putinovi. Do sporu o rok 1939 se vložila velvyslankyně USA

Svět

Spor mezi Ruskem a Polskem ohledně příčin druhé světové války se vyhrocuje. Předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslav Volodin dnes odsoudil tweet americké velvyslankyně ve Varšavě, která vzkázala ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že největší konflikt světových dějin odstartovala dohoda mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem. Informoval o tom server BBC.

Vladimir Putin

Pakt SSSR s Hitlerem? Putin se neudržel, padaly vulgarismy na adresu Polska

Svět

Ruský prezident Vladimir Putin dnes znovu odmítl kritiku paktu mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem z roku 1939, kterou v září vyjádřil Evropský parlament. Na rozšířeném zasedání armádních špiček v Moskvě řekl, že to byly západní mocnosti, které jako první uzavíraly s Adolfem Hitlerem dohody. Jako příklad uvedl mnichovskou dohodu. V projevu dnes Putin ostře zaútočil i na Polsko, informovala agentura TASS.

Vladimír Putin

Putin se pustil do výkladu historie. Jak to bylo s paktováním Stalina s Hitlerem?

Svět

Ruský prezident Vladimir Putin dnes jako "absolutně nepřijatelné a nekorektní" odmítl snahy stavět na stejnou úroveň někdejší Sovětský svaz a nacistické Německo. Učinil tak v souvislosti se zářijovou rezolucí Evropského parlamentu, podle které druhá světová válka začala v důsledku smlouvy mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem o neútočení.

Ilustrační foto

Sovětský ráj bez zločinu? Zapomeňte! Pět nejhorších vrahů ze země proletářů!

Revue

Sovětský svaz rád sám sebe vydával za zemi, kde byl vymýcen zločin a lidé jsou téměř dokonalí. Právě to bylo však více než vzdálené pravdě. Na sklonku sovětské éry byl široce publikován případ Andreje Čikatila s více než 50 obětmi. Byla však i jiná monstra, z jejichž činů tuhne krev, avšak komunistická vláda jejich řádění ututlala. Pět strašných případů najdete v našem článku.

Dassault Mirage IV

Francouzský atomový zázrak měl smazat sovětská města z mapy!

Technika

V roce 1960 Francie provedla první atomový test nad Saharou a dostala se do atomového klubu. Před Francii však stál jiný problém. Jak dostat francouzskou nukleární zbraň na území nepřítele? Francouzská vláda předvedla výjimečnou předvídavost a odpověď na tuto otázku již měla připravenou. Jmenovala se Mirage IV!

Polikarpov I-153

Technika

Čajka byla zastaralá už ve výrobě, ale nepřátelé se ji báli!

Stalinský Sovětský svaz byl zemí plnou paradoxů. Na jedné straně se v zemi vyvíjely nejmodernější zbraně na světě jako byl tank T-34. Na druhou stranu se v době, kdy jinde již byly dvojplošníky vyřazovány, do výzbroje Rudé armády dostal archaický dvojplošník se zatahovacím podvozkem. Polikarpov I–153 však uměl překvapit.

tank Valentine

Britský tank si Sověti zamilovali. Vyráběl se jen pro ně

Technika

S blížící se 2. světovou válkou se i velké koncerny Britského impéria pustily do vývoje moderních zbraní. Takovým soukromým projektem firmy Vickers byl i tank Valentine. Jeho historie je dlouhá a je v ní i československá stopa.

P-15 Termit

Termit dokáže vyrovnat námořní síly! Proč se jej bojí i bitevní lodě?

Technika

Sovětský svaz nikdy nebyl silný v hladinových lodích. Rudé námořnictvo nevlastnilo ani letadlové ani bitevní lodě, křižníků mělo několik a zaostávalo i v počtu korvet. Klasická námořní bitva byla pro něj nemyslitelná. Jak tedy vyrovnat síly a ohrozit velké jednotky protivníka? Odpověď zněla: protilodní střela.

Ilustrační foto

Ničení památníků ze sovětské éry? Dle ukrajinského soudu je to v pořádku

Svět

Ukrajinský ústavní soud potvrdil platnost zákona o likvidaci politického dědictví komunismu, jehož soulad s ústavou zpochybnila skupina několika desítek poslanců. Takzvaný "zákon o dekomunizaci", který zahrnuje i zákaz symboliky a propagace nacismu, schválil kyjevský parlament v dubnu 2015. Od té doby zmizely z ukrajinských měst stovky soch a pomníků ze sovětské éry, několik měst a stovky obcí změnily název.

Aktuálně se děje

13. června 2024 10:31

Ukrajina zničila Rusku tři systémy protivzdušné obrany na Krymu

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve středu potvrdil zničení tří ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu. Dva z nich byly zničeny při útoku, zatímco informace o třetím se stále upřesňují, uvedl server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy