Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pakt SSSR s Hitlerem? Putin se neudržel, padaly vulgarismy na adresu Polska

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin dnes znovu odmítl kritiku paktu mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem z roku 1939, kterou v září vyjádřil Evropský parlament. Na rozšířeném zasedání armádních špiček v Moskvě řekl, že to byly západní mocnosti, které jako první uzavíraly s Adolfem Hitlerem dohody. Jako příklad uvedl mnichovskou dohodu. V projevu dnes Putin ostře zaútočil i na Polsko, informovala agentura TASS.

Ruský prezident se dnes k unijní kritice paktu o neútočení mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem vrátil již po několikáté. Zářijovou rezoluci Evropského parlamentu, podle níž vypukla druhá světová válka v důsledku dohody známé také jako pakt Ribbentrop-Molotov, Putin naposledy odsoudil v pátek na schůzce s představiteli některých dalších postsovětských zemí v Petrohradu.

Také dnes označil kritickou rezoluci za "holý nesmysl". K uzavření paktu podle Putina Sovětský svaz donutily předchozí kroky západních zemí, například mnichovská dohoda z roku 1938. V té Francie, Británie a Itálie souhlasily s postoupením československého pohraničí obývaného tehdy převážně německy hovořícím obyvatelstvem nacistickému Německu.

Svou kritiku dnes Putin ovšem zaměřil především na Polsko. Archivní dokumenty, které sovětští vojáci po druhé světové válci přivezli z Evropy, podle něj odhalily, že polský velvyslanec v Berlíně ve 30. letech chválil to, že nacisté chtějí zbavit Evropu Židů. "Hajzl, antisemitská svině, jinak to říct nelze," uvedl Putin. Podle něj polský diplomat plně souhlasil s Hitlerovými antisemitskými názory a slíbil, že nacistickému vůdci postaví ve Varšavě "velkolepý pomník", když evropské Židy vysídlí do Afriky.

Rusko má podle svého prezidenta dostatek archivních materiálů, které zastaví každého, "kdo by chtěl pošpinit památku našich otců, našich dědů a všech těch, kteří položili svůj život na oltář vítězství nad nacismem".

Lidé, kteří jednali před válkou s Hitlerem, mají v současnosti v Evropě své "následovníky", uvedl rovněž ruský prezident. Jsou jimi podle něj ti, kteří chtějí ničit pomníky vojáků Rudé armády. Rusko by to mělo mít podle Putina na paměti "při budování našich ozbrojených sil". Hněv Moskvy vyvolal v poslední době mimo jiné spor o kontroverzní pomník sovětského maršála Ivana Koněva v pražské Bubenči.

Témata:  Vladimír Putin Rusko Polsko Sovětský svaz pakt Ribbentrop-Molotov historie

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.